Karel Hvížďala: Proč jsou naše vlády nedůvěryhodné?

30.05.2012 21:46 | Zprávy

Na tyto otázky neexistuje snadná odpověď, ale musíme se pokusit ji hledat, protože nespokojenost občanů enormě roste. Právě současná Nečasova vláda nám totiž předvádí velmi transparentně, do jaké pasti jsme se dostali.

Karel Hvížďala: Proč jsou naše vlády nedůvěryhodné?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Provádět značné škrty, které sníží životní úroveň všech obyvatel včetně penzistů, kterých valem přibývá, a tudíž jejich hlasy ve volbách hrají velmi důležitou roli, a přitom se nazývat vládou rozpočtové odpovědnosti, pakliže ve společnosti a priori vládě nedůvěřuje přes osmdesát procent obyvatelstva a s politickou situací je nespokojeno 92 procent dotázaných, je velmi složité. Podle posledního průzkumu společnosti STEM ze středy 9. května 2012 preference vládních stran klesly na absolutní minimum: ODS dostala 11,9 procent a TOP 09 6,8 procenta, ČSSD má 26,1 procenta a KSČM 14 procent. Svádět vše na úsporná opatření nelze, nedůvěra v politiku jako řádné řemeslo klesá prakticky od půlky devadesátých let.

Proto je na místě si položit další otázku: Proč tomu tak je? Nejsnazší příklad, odhlédneme-li od složitých podezřelých kauz jako jsou Gripeny, Mostecký uhelná, tunel Blanka, Opencard či nejnovější kauza dr. Ratha atd., nám nabízí parlament při projednávání zákonů spojených s hazardem, o němž se jedná prakticky celou dobu současně se zavedením úsporných opatření. Zatímco úsporná opatření parlamentem procházejí, zákony, které mají upravovat zdanění či omezená hazardu, z kterých by stát mohl mít nejsnáze dosažitelné miliardy nikoliv. 

Vzpomeňme si na peripetie se zákonem o hazardu z konce minulého roku. Ten prošel nejprve sněmovnou v listopadu minulého roku a místo, aby přinesl obcím zlepšení finanční situace, poslanci napříč politickým spektrem znění zákona tak dlouho vylepšovali, že obce v důsledku toho přišly o bezmála tři miliardy. Původně měly obce dostat 5,9 miliard a stát 2,3 miliardy. Hazardním firmám nakonec zůstalo 2,7 miliard, stát dostal 2,6 miliard a obce dostali jen 2,9 miliard. Hazardní společnosti je pak mohly dle svého uvážení posílat na takzvané dobročinné účely. 

Jenže, jak víme, hazardní firmy či jejich majitelé si sami dobročinné organizace s nejasnými záměry zakládali, a tedy v důsledku peníze končily zase u nich. A přitom za současné situace 2,7 miliard není málo. Jako exemplární příklad se mimo jiné uváděly firmy kolem bývalého automobilového závodníka Antonína Charouze, na jejichž účty přišlo v minulosti podle MFD sto milionů korun. Až v prosinci minulého roku se na nátlak Senátu nakonec podařilo změnit zákon a prosadit ho ve sněmovně: odvody z hazardu si dělí stát a obce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Hvížďala

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ministr nemá signály

12:46 Zdeněk Jemelík: Ministr nemá signály

Článkem „Blažkovi a Fialovi sirotci“ ze 14. května 2025 jsem projevil obavy, že díky netečnosti mini…