Karel Hvížďala: Proč si Evropská unie neví rady s Rumunskem a Maďarskem

30.10.2012 21:20 | Zprávy

Rumunsko a Maďarsko představují pro Evropskou unii čím dál tím větší problém. Rumunsko je z větší části chudé, schopní lidé ho hromadně opouštějí a ministerský předseda, krátce po té co byl zvolen, vyvinul silný tlak na státní instituce, justici a občanskou společnost. Zprávy z Rumunska potvrzují všechny předsudky, které o Rumunsku v Evropě panují.

Karel Hvížďala: Proč si Evropská unie neví rady s Rumunskem a Maďarskem
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU

Dokazuje to i boj premiéra Victora Ponta s prezidentem Traianem Basescu, kterého považuje za hlavního viníka hospodářské krize: oba by zřejmě chtěli mít neomezenou moc. Premiér Ponta třena nedávno vyměnil oba předsedy parlamentních komor a uspořádal neúspěšně referendum o odvolání prezidenta.  

Jenže podobná situace je i v Maďarsku, které přistoupilo k Evropské unii dříve a vykazovalo lepší tendence. Proto výmluvy na to, že Rumunsko bylo přijato do Evropské unie příliš brzy, nestačí. Základy současných problémů je proto podle politologů třeba hledat mnohem hlouběji a sice v selhávání fungování Evropské unie.  

V Maďarsku současný premiér Viktor Orbán se velice tvrdě vypořádává se svými politickými protivníky a využívá k tomu svou převahu v parlamentu, kde obsadil asi dvě třetiny křesel. A nejen to, ale snaží se svou pomstu zlegalizovat změnami zákonů a ústavy a samozřejmě i ovládnutím médií, které si z velké části zcela podřídil skoro podle vzoru ruského prezidenta Putina. Změny v ústavě v Maďarsku by mohly vést k tomu, že v budoucnu jeho moc už ani demokratické volby nebudou moci omezit.  

Jenže, jak upozorňují různí evropští politici, obě země se odlišují v jedné podstatné věci: V Maďarsku je revoluční změna vedena shora a stojí za ní konzervativec a pravicový politik, v Rumunsku sociálně-liberální koalice.  

Prezident Evropské komise Barosso útočí tvrdě na rumunského premiéra Ponta, zatímco s Orbánem se snaží velice smířlivě vyjednávat, na což upozorňuje třeba předseda německých liberálů v Evropském parlamentu Alexander hrabě Lamsdorf a dodává, že problém nepředstavuje ani Rumunsko, ani Maďarsko, ale naopak Evropská unie tím, jak se staví k zemím, které neplní to, co slíbily v přístupových jednáních. Stranická politika není podle něj tak důležitá a nepředstavuje žádné skutečné řešení, protože ve skutečnosti jde o zásadní problémy: o právní stát a demokracii a tyto otázky jsou vždy nadřazeny stranické politice.  

Proto kritici postoje Evropské unie k Rumunsku a Maďarsku považují za zásadní tři věci:
Za prvé znovunastolení věrohodnosti rozšíření Evropské unie o země střední a východní Evropy. Za druhé objektivní posouzení situací ve všech nových zemích EU. A za třetí: nedodržování dohodnutých pravidel, je třeba trestat zastavením přívodu peněz z Bruselu.  

Rumunsko se dostalo do Evropské unie v roce 2007, o tři roky později než my, Poláci, Slováci a Maďaři, i když bylo jasné, že mimo jiné justice vykazuje značné nedostatky nejen v porovnání se starou Evropou, ale i vůči ostatním novým členským zemím. Tlačit na změny diplomatickými cestami se ukazuje zřejmě jako nedostatečné, a proto někteří politici navrhují rychlé a radikální řešení. A sice požádat agenturu Evropské unie, která se zabývá základními právy a sídlí ve Vídni, známá je pod zkratkou GRA, aby prověřila zcela objektivně do jaké míry jsou v těchto zemích základní demokratická práva porušována. Celá Evropská unie by pak musela nastavit hranice, která jsou už pro členské státy nepřijatelné a nepůjde-li to jinak, je třeba zastavit do těchto zemí přísun peněz z Evropské unie. Jiná cesta, podle těchto politiků, k nápravě nepovede. Takové řešení by samozřejmě bylo varováním i pro politiky v dalších nových zemích, kteří mají sklon k autoritativnímu chování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…