Karel Hvížďala: V čem selhala justice v případě Jany Nagyové-Nečasové

07.07.2014 21:48 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Soudní rozhodnutí proti paní Nagyové-Nečasové může skončit i zastavením stíhání, protože zatím došlo jen k verdiktu trestním příkazem. Nejvíc zarážející je, že zneužití vojenské rozvědky je kvalifikováno jen jako přestupek a potrestání přenecháno ministru obrany.

Karel Hvížďala: V čem selhala justice v případě Jany Nagyové-Nečasové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Jiní odborníci naopak vyčítají státním zástupcům v Olomouci selhání a tvrdí, že existuje důvodné podezření, že důkazy v trestním spisu zřejmě nejsou natolik třaskavé, a proto celá akce, do níž bylo loni nasazeno 400 policistů, byla uměle nafouknutá. Dokonce se v médiích objevily i hlasy volající po odvolání vrchního státního zástupce Ivo Ištvána.

Nejpřesněji problém této kauzy vystihl zřejmě titulek ve čtvrtečním Právu z 3. července 2014, který zněl: Nagyová podle soudu organizovala trestnou činnost, nikdo ji ale nespáchal.

Za ni totiž Obvodní soud pro Prahu 1 uložil paní Nagyové-Nečasové jen roční podmínku přesto, že organizování bývá kvalifikováno jako přitěžující okolnost. Současně ale nesdělil, kdo se měl tohoto zneužití dopustit.

Státní zástupci okamžitě proti usnesení soudkyně Heleny Králové, které se týká zpravodajců, podali stížnost k nadřízenému Městskému soudu v Praze a zároveň odpor proti verdiktu, který vyměřil roční podmíněný trest pro Nagyovou-Nečasovou, který však i někteří advokáti, kteří jinak bývají velmi přísní, považují za přiměřený.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…