Karel Hvížďala: Vítězem voleb je Zeman

30.10.2013 10:06

Podíváme-li se na výsledky voleb, zdá se, že si můžeme dovolit říci bez velké nadsázky, že prohrála demokracie, jako systém založený na velkých stranách, jak to komentovala Nadace Konrada Adenauera, a vyhrál prezident Miloš Zeman s autoritativními sklony. Jeho lidé v ČSSD hned po volbách odstranili svého předsedu Bohuslava Sobotku, jak většina komentátorů předpokládala, jen nečekali, že to bude tak rychle.

Karel Hvížďala: Vítězem voleb je Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek s Bohuslavem Sobotkou

Jako zástupný problém posloužil špatný výsledek voleb. Že tomu tak je dokazuje to, co prezident již dávno před volbami napsal v knize Zpověď informovaného optimisty, kde stojí: se zrádci se nevyjednává. A za zrádce považuje všechny, kteří ho v předminulém prezidentském klání nevolili. Z dnešního vedení kromě pana Sobotky tam patří ještě pan Zaorálek. Prezidentova vlastní strana se do parlamentu nedostala. S tím si ale neláme hlavu, jen ji požádal, aby jeho jméno odstranila z názvu. Navíc svou roli splnila: nejprve ho vynesla na Hrad a pak jeho lidé udělali na všech ministerstvech a v polostátních institucích čistku.

To hlavní ale prezident dostal jako dárek: rozdrobenou Sněmovnu, s kterou jako starý praktik se pokusí manipulovat. Budeme-li spekulovat, zdá se, že prohlášením: o nové vládě se vyjednává až bude ustavena nová Sněmovna, vyslal sociálním demokratům signál, že je dost času, což potvrdil 28. října v projevu na Hradě. I přesto, že pan Sobotka odmítl odstoupit, protože odvolat ho může jenom sjezd, který by se mohl konat dokonce dříve než v březnu, jak již požaduje plzeňský hejtman Chovanec, nezúčastní se už vyjednávání o koalici či ho povede paralelně. To bude nejspíš důvod, proč se tato jednání odloží, dokud někdo z nich nebude mít zřetelný mandát. Zatím ochotu vstoupit do koalice s ČSSD projevila jenom KDU-ČSL, i když ta má problém s korekcí církevních restitucí. A od neděle večer opatrně ochotu k toleranci či spolupráci signalizuje i pan Babiš. Ten má zase problém se zvyšováním daní, které navrhuje ČSSD.

Jenže prezident jednání o vládě, jak přiznal, bude protahovat a možností má moc. Učiní tak třeba tím, že bude chtít počkat na rozsudek s paní Nagyovou-Nečasovou či bratislavského soudu o spolupráci pana Babiše s StB, Amnesty international zase může zpochybnit výdaje Ano 2011 na předvolební agitaci: odborníci tvrdí, že jimi uváděná suma 50 milionů v reálu by mohla být až třikrát vyšší.

Tato situace by mohla ve výsledku vést k tomu, že Zemanova vláda v demisi v čele s panem Rusnokem by mohla zůstat ve Strakově akademii ještě několik měsíců, jak si přeje. Prezident pak může počítat s tím, že politici se časem unaví a nakonec přistoupí na jeho návrhy: Kalkul mu ale nemusí vyjít, protože poprvé za dlouhou dobu má proti sobě nového silného hráče a tvrdého vyjednavače v osobě pana Babiše, s kterým ještě neučinil žádnou zkušenost. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…