Karel Januška: Má republika jeden zákon?

17. 3. 2019 12:39

Jak by to vypadalo, kdyby se v jedné části republiky jezdilo vpravo a ve druhé části republiky vlevo? Pane předsedo ODS Fialo, političtí komentátoři, vládo, zákonodárci, soudci všech soudů a voliči. Dovedete nestranně posoudit současný stav v justici?

Karel Januška: Má republika jeden zákon?
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Když Hnutí ANO vstupovalo do politického boje, tak slibovalo: „Právo a soudy tu nejsou pro právníky, ale pro občany. To neznamená, že musí laik rozumět všem zákonům, ale naopak, že to nepotřebuje.“ ANO postupně získávalo znatelně víc voličů, až se dostalo na špičku téměř ve všech částech Česka.

Soudů a soudců máme spíš nadbytek. Výklad zákona zřejmě umožňuje, aby občan přichycený při trestném činu vykonával lékařskou praxi, aniž by si vyslechl „pravomocný“ rozsudek. Pak máme také několik desítek občanů, které soud „pravomocně“ zbavil jejich majetku a požadoval, aby se vystěhovali ze svých domovů, které si postavili v dobré víře ve spravedlnost. Máme premiéra, kterého odsoudily jiné politické strany (prostřednictvím svých poslanců), protože se domnívají, že Ústava do zákona nepatří, a oni sami jsou nejlepšími soudci. Máme prezidenta, který pohrdl podpisy 101 poslanců, a jmenoval si vládu podle svých představ. Máme Ústavní soud, který pohrdá základními občanskými právy a dovoluje pouze „občanům s právnickým vzděláním“, aby se k němu obraceli. ÚS doporučuje soudcům, aby spory rozhodovali podle „závazného právního názoru“. Máme soudkyni, která je soudem trestaná za to, že striktně dodržuje znění Ústavy. Máme několik soudců, kteří byli obvinění z korupce.

To všechno jsou skutečnosti známé všem komentátorům a pracovníkům ve sdělovacích prostředcích. Většina moderátorů je zřejmě zaháčkovaná u svých chlebodárců, a významnou nespokojenost s justicí neprojevují.

Mají naši zvolení zástupci do Parlamentu nějakou sebereflexi? Moc soudní ovládli právníci vyškolení za totality. Státní zástupci (prokurátoři) si chodí do Poslanecké sněmovny pro posvěcení, aby mohli zbavit základního občanského práva řádně zvoleného zákonodárce. Soudci se dopouštějí trestných činů, a Ústavní soud si pochvaluje, kterak je náš právní systém dokonalý. K soudům se má chodit pro „závazný právní názor“, kterému rozumí pouze soudci z vyšších soudů. Miloš Zeman si z prezidentské kanceláře učinil pobočku volebního štábu. Únorové vítězství levicové mafie z roku 1948 se zatím nepodařilo zlikvidovat.

Soudce může v demokratickém státě soudit každého občana. I zákonodárce, nebo prezidenta. Pouze výkon rozhodnutí soudu se musí pozdržet do doby, kdy je mandant chráněn imunitou. Pro funkci státu je důležitější mandát poslance, než jeho imunita.

Sametová revoluce umožnila přesunout státní majetek do rukou některých poctivých občanů, ale velkou část si rozebrali místní občané s právnickým, nebo ekonomickým vzděláním.

Společnost jako celek dluží těm, kteří obětovali život za parlamentní demokracii. Sociální demokracie a levicově orientovaná inteligence by měla napravit selhání, které umožnilo komunistům ovládnout moc v únoru 1948. Justiční mafie nemůže do nekonečna řídit stát, který má k právnímu státu daleko.

Pane předsedo ODS, vylučováním členů strany, kteří řádně platí stranické příspěvky, nezlepšíte pohled voliče na ODS. Zvolený jste byl nikoliv pouze členy strany, ale občany, kteří věří tomu, že jste pravicovou stranou. Jste zákonodárcem, který asistuje při výrobě šmejdů. Nedovedete se postavit pravdě do očí. Ještě za prezidentování Klause jsem ODS kritizoval, že justice rozhoduje zcela v duchu totalitní vády KSČ. Nemáte odvahu spojit se s ANO, a realizovat to, co republice nesporně chybí.

Znovu vám to opakuji:

1. Přeřadit institut Státního zastupitelství do gesce ministra vnitra, nebo z něho učinit samostatný úřad. Státní zástupci musí dohlížet na průběh vyšetřování, které vede stát. Jako příslušníci moci výkonné jsou vázaní mlčenlivostí a nemůže dojít k neoprávněnému úniku citlivých informací. Musí dodržovat přísnou hierarchii. Pouze tímto administrativním krokem se rázem zvedne úroveň naší justice.

2. Soudcům je třeba připomenout literu Ústavy a soudcovský slib takovým způsobem, který nedovolí překrucovat literu Ústavy. Třeba následujícími odstavci, vloženými do záměru nového Občanského soudního řádu:

§ 1. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

(1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

(2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

(3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),

(4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

(5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

§ 2. O vazebním držení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

§ 3. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz. Soud nemá právo měnit žalobní návrh.

§ 4. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu. Soud na každém stupni má povinnost vyřešit spor. Nemá právo nutit jiné soudy, aby za něho rozhodovaly.

Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…