V diskuzi pan Fiala (ODS) nedovedl položit základní otázku: Kde vzala policie (představitel moci výkonné) pravomoc, aby úkolovala poslance. Chybným výkladem právních norem se republika chová jako policejní stát, jako bývalá lidově demokratická republika. Poslanci se chovají jako stádo oveček, které se sklání před úředníky státní moci. Ani pověření od státního zástupce nestačí k tomu, aby úředník (policista, vyšetřovatel) překračoval svou pravomoc a kteréhokoliv občana (nejenom poslance) označil viníkem trestného činu. Takovou pravomoc má výhradně moc soudní. Státní úředník se dopouští (trestného) činu pomluvy. Jak je možné, že tyto základní atributy právního státu neznají ministři spravedlnosti, je mi záhadou. Patrně za to nesou odpovědnost právnické fakulty.
***
Ústava i Listina práv jasně hovoří o rovnosti práv svéprávných občanů před zákonem. Toto základní občanské právo v naší republice neexistuje. Bez právního zástupce každý občan může poslat ústavní stížnost, ale ÚS ji vrátí, i když by byla sebejasnější. Přitom v Listině je nařízení, že stížnost na základní občanská práva nesmí žádný soud vrátit. A žádný soudce nemá pravomoc zkoumat, jakého je vzdělání občan, který se na soud obrací.
***
Není nutné měnit Ústavu. Ale je nezbytně nutné urychleně nařídit soudcům, aby Ústavu dodržovali.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Trefné
,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...
Další články z rubriky
13:28 Ladislav Jakl: Aktivista Pavel - někdy analýzy vyžaduje, jindy nepotřebuje
Máme prý konzervativního prezidenta republiky. Nebo by se to aspoň některému pozorovateli mohlo zdát…
- 15:21 Jiří Paroubek: Na prezidenta Pavla zřejmě působí tropická vedra
- 13:52 Pavel Foltán: Předběžné (ned)opatření? Pro forma faktura?
- 9:16 Zdeněk Jemelík: Úřednická drzost a pochybná justice
- 15:22 Petr Hampl: Odvážné fotografie a nezávislé osobnosti
- 13:38 Institut Václava Klause ke kompetenční žalobě prezidenta Pavla a postupu Ústavního soudu

