Karel Januška: Volby veřejné a tajné

21.01.2021 13:15

Každé volby by měly být veřejné. Staří řekové nebo římané tajné volby neznali. USA nedává dobrý příklad.

Karel Januška: Volby veřejné a tajné
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška
reklama

Při volbě panovníka státu je důležitá tradice. V USA se nevolí podle přání občanů, ale podle zvyklostí. Jednotlivé státy se tvořily způsobem, který nepředpokládal, že by někdy měla platit "Všeobecná deklarace lidských práv". Ta byla přijatá až v Ženevě po druhé světové válce. USA byly mezi prvními signatáři. Nový prezident před inaugurací něco prohlásil v tomto smyslu: "Přál bych si, aby na tomto místě stál můj syn".

To je celý problém nejenom USA, ale také mnoha jiných států, včetně naší republiky. "Zasloužilí" politici se buď domnívají, že bez nich republika nemůže fungovat, nebo v horších případech hrubě zneužívají svého postavení ke svému obohacování.

Náprava je jednoduchá. Stačí přinutit zákonodárce, aby se volilo veřejně a podle pravdy. Vítěz bere vše nesmí v žádných volbách platit.

Současné okrádání desítek členů dužstva H-System je důkazem zkorumpovanosti našich právníků a soudců. Podle znění Ústavy nesmí žádný soudce (ani soudce Ústavního soudu) řešit jeden případ dvakrát. Státní zástupci jsou úředníci (nikoliv soudci) státu. Pouze Nejvyšší státní zástupce se může obrátit na Poslaneckou sněmovnu. Volby v Poslanecké sněmovně musí být vždy veřejné, poslanci mohou tvořit libovolné skupiny pro vyřešení jakéhokoliv problému. Předseda vlády a jednotliví ministři nesmí být členy Poslanecké sněmovny. Takové případy byly vyřešené již v První republice.

Při současných možnostech výpočetní techniky není žádný problém zorganizovat jakékoliv volby s minimálními náklady. Stačí stanovit termín, ke kterému se volby budou vztahovat. Každý může svůj hlas libovolně měnit až do termínu voleb. Tajnost voleb je nepřirozená, a na příkladu USA je zhoubná pro společnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Bednář: Praha neví, co s tržnicí

17:22 Ivan Bednář: Praha neví, co s tržnicí

Je to spojka mezi ulicemi 28. října a Rytířskoou. Dřív tam chodívali nakupovat občané Prahy 1, ale n…