Karel Nižbor: Novinář Komárek na trajektorii Radka Johna?

23.08.2013 15:40

Když jsem viděl billboardy pochybného politického projektu ANO 2011 Andreje Babiše, kde je zobrazen spolu s bývalým novinářem Martinem Komárkem, musel jsem se smát.

Karel Nižbor: Novinář Komárek na trajektorii Radka Johna?
Foto: Facebook.com
Popisek: Antikampaň proti reklamě hnutí ANO Andreje Babiše

Prý "nejsou politici" a tak "makají". A co až politici budou? To pak už makat nebudou. Dal jsem si tu práci a našel si pár článků pana Komárka (pan Paroubek o něm píše jako o "chlastometrovi", tak možná "maká" i trochu jinak) právě o panu Babišovi. A rozhodl jsem se o něj se čtenáři tohoto webu podělit. Titulek je velmi zajímavý: "Miliadrář Babiš tlachá jako v hospodě." Je to totiž právě Komárek, který velmi rád politiky konfrontuje s jejich vyjádřeními z minulosti, klidně i dávné. Teď je řada na něm. Zatím se chová úplně stejně, jako další novinář, který se v politice odkopal až až - Radek John.

Martin Komárek: Miliardář Babiš tlachá jako v hospodě - 20. září 2011 - MF Dnes (Na internetovém serveru iDnes.cz vyšel Komárkův text dokonce s ještě tvrdším názvem, a totiž "Miliardář Babiš prská jako Pepa z hospody"):

Jeden z našich „nových Čechů“, miliardář Andrej Babiš, tvrdí, že Česko připomíná Palermo. Prý se tu krade pomiliardách. Začalo to v roce 2006. Mohou za to prý Topolánek, Bém, Dalík, Řebíček, Roman a další.

Když promluví miliardář, jsou lidé zvyklí poslouchat víc, než když jim totéž říká v hospodě Na Růžku Pepa Tvaroh. V tomto případě by neměli. A to nejméně ze tří důvodů.

První: Kdybyste totiž mluvili s některým člověkem, které jmenuje Babiš, dozvěděli byste se totéž o něm. Dozvěděli byste se, že největší „obchody“ s podnikateli uzavíral ve zlatých starých časech politicky poněkud naivní, ale jinak zdatný Stanislav Gross. A co by vám řekli, kdybyste se zeptali, kdo stál za jeho kartelem podnikatelů a politiků?

Nemusíte hádat dvakrát.

Prý Andrej Babiš.

Je tedy možné, že jestliže Babiš nyní haní představitele pravice, chce pomoci svým ochranitelům a zároveň chráněncům ze sociální demokracie. A doslechli byste se i jinou věc. Pan miliardář je tak nabroušený proto, že pravostředá vláda mu pokazila miliardový kšeftíček s jednou plodinou. A tak teď prská.

Nevíme, zda je pravda to, co bychom se doslechli o Babišovi – stejně tak jako nevíme, zda je pravda to, co Babiš říká o Dalíkovi a spol.

Neříká totiž nic jiného než to, co Pepa Tvaroh u piva. Nepodložené zvěsti, že ten a onen kasíruje tolik a tolik od toho a toho. Pepa Tvaroh by ale do svého seznamu zahrnul i Babiše a jeho podnikatelské souputníky, co raději, jak se říká mezi VIP, vytvářejí obchodní příležitosti spíše se sociálními demokraty než s ODS a s TOP 09.

Babišova výpověď, kromě toho, že ukazuje stav jeho miliardářské mysli, je bezcenná právě i z tohoto druhého důvodu. Hospodský žvanil má málo možností se přesvědčit o stavu korupce. Čte noviny a možná dal nějakou obálku doktorovi, když chtěl rychleji endoprotézu, a úředníkovi, když chtěl zapsat do katastru pozemek. Možná ani to ne. Ví jen to, co se říká.

Vlivný člověk, který dokonale zná byznys i politiku, jakým Babiš pravděpodobně je, by se neměl omezit na tlachy a morální rozhořčení. V rozhovoru pro Hospodářské noviny říká: „Lidi, kteří by o tom chtěli mluvit, se bojí, že budou označeni za blázny. Že místo podstaty věci se budou prošetřovat cesty, jak se ke svým informacím dostali. Že jim někdo bude dělat problémy.“ To mají být slova sebevědomého obchodníka?Navíc to není pravda: novináři o korupci otevřeně a beze strachu píší. Tento list upozornil už na několik okatých případů a policistům doslova přinesl informace na talíři.

Třetí důvod, proč Babišovi nedůvěřovat, je logický rozpor. Náš bohatec vlastně říká: Bez korupce se tu nedá uzavřít takřka žádný obchod. Sám však uzavírá obchody za stamiliony. Je on taková výjimka, nebo taky občas dá těm, co rádi berou – tedy, jak říká, politikům, soudcům a policii? Tím, že zpochybňuji věrohodnost Andreje Babiše, nechci však zcela zpochybnit to, co říká. Ano, korupce a klientelismus jsou mezi velkopodnikateli a politiky na všech úrovních faktem. Potvrzují to nezávislé, sice „anonymní“, ale věrohodné výpovědi, s nimiž jsem se setkal i já. Není jasné, zda jsou někteří policisté, někteří státní zástupci a někteří soudci uplacení, nebo málo schopní.

Je však zřejmé, že mnohé případy zavánějící pro veřejnost očividnou korupcí tyto orgány nevyřešily. Patří k nim i případ Babišova údajného spojence Grosse.

Není však pravdou, že se úplatkářství rozrostlo po roce 2006. Tato fráze patří k politickému arzenálu kritiků pravice. Korupce je tu od devadesátých let. Hodně velká, i když asi ne taková, jak tlachalové říkají. Babiš patří k lidem, kteří by s tím mohli něco dělat, kdyby jim, parafrázujme Havlíčka Borovského, jejich rozhořčení „ráčilo z úst konečně vjeti do rukou“.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: K věčnému míru

11:24 Jan Campbell: K věčnému míru

V mnoha zemích na světě, nehledě na harašení zbraněmi, tisknutí bezcenných dolarů a euro, dodávek zb…