Karel Wichs: Katalánská karta

08.12.2017 21:21

Před španělským konzulátem v Moskvě demonstrovalo několik desítek osob vedených ruským populistickým politikem Vladimírem Žirinovským. Jejich heslem byla „Samostatnost pro Katalánce“. Když se redaktor španělského deníku El País zeptal, kde leží Katalánsko, mnozí účastníci demonstrace nevěděli. Jednasedmdesátiletý Žirinovský prohlásil, že „rozpad Evropské unie by pro nás byl přínosem“.

Karel Wichs: Katalánská karta
Foto: archiv LDPR
Popisek: Předseda Liberálně - demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij
reklama

Místopředsedkyně subkomise lidských práv Evropského parlamentu Beatriz Becerrová a s ní další tři španělští europoslanci požádali vysokou představitelku Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicu Mogheriniovou, aby „použila všechny prostředky ke znemožnění jakéhokoli zahraničního vměšování“, zvláště pak ruského do katalánských voleb 21. prosince. Stalo se v listopadu a do konce měsíce s ke Španělům se přidalo svými podpisy dalších čtyřicet europoslanců. Přibližně ve stejnou dobu Středisko NATO pro strategickou komunikaci vyzvalo vládu v Madridu, aby se lépe chránila před vměšováním Ruska do vnitřních poměrů Španělska. A podobné případy vměšování, zejména do voleb, jsou hlášeny i z dalších západních zemí jako je Francie, Německo, USA…

V čem takové vměšování do katalánské kauzy spočívá, existuje-li vůbec? V prvé řadě je třeba si uvědomit, že není snadné ho objevit natožpak bránit se proti němu. Jedna věc je totiž vyjádřit svůj názor a druhá vměšovat se. Aby činnost mohla být kvalifikovaná jako vměšování, shodují se španělští experti, musí mít za cíl rozložit stávající struktury, v případě Katalánska pak EU tím, že se zveličují do katastrofických rozměrů problémy uvnitř Unie i jednotlivých státních útvarů. Organizace, jež toho chtějí dosáhnout povzbuzují a vychvalují se osoby a orgány, které jsou těmto tendencím nakloněny, a naopak pomlouvají se ty, které se snaží na tyto praktiky upozornit a bojovat proti nim. Velmi přesně to podle týchž expertů uvedl v souvislosti s katalánskými událostmi ředitel Centra strategických komunikací NATO (STRATCOM) v Rize Janis Sarts, když prohlásil, že vměšování „stále více spočívá ve vytváření chaosu a problematických situací.“

To jsou ovšem velmi všeobecná a nekonkrétní obvinění, neboť v dnešní době si může každý psát a říkat, co chce a díky internetu je prakticky nepostižitelný. Jestli si někdo, třeba v Srbsku, myslí a je přesvědčen, že by Katalánsko mělo být samostatné, nic mu nebrání a nikdo nezabrání, aby se takto veřejně nevyjádřil.

Experti v boji proti vměšování proto opakovaně připomínají, že součástí vměšování je šíření polopravd a vyložených lží. Na internetu se například šířila zpráva, že španělská centrální vláda zasahovala 1.11.2017 proti nelegálnímu referendu o nezávislosti příliš krutě. Existují záběry, na nichž policie bije obušky neozbrojené demonstranty. Byl ten zásah adekvátní? Jeho zastánci tvrdí, že odpovídal zásahu ozbrojených složek proti nelegální demonstraci kdekoli v demokratickém světě. Naposledy předtím v Hamburku. Kdo rozhodne, na čí straně je pravda?

K odhalení polopravd a lží se experti snaží objevit zdroje, tedy toho, komu prospívá opakované bombardování veřejnosti informacemi, jež se nedají ověřit. Tyto informace mívají zpravidla podivný původ, zní nepravděpodobně nebo v rozporu s dosavadními poznatky. Jako příklad může sloužit zpráva, že katalánskou samostatnost už uznalo několik zemí. Jejich počet pak rostl a ustálil se na dvanácti. Odborníci zaznamenali lavinovité šíření této zprávy a určili její původ ve Venezuele. Odtud se dostala po sociálních sítích až ji přejaly informační kanály jako Sputnik, MojMir, Odnoklassniky. A odtud se lživá zpráva vracela do Španělska, kde radikalizovala stoupence katalánské samostatnosti. Po několika dnech byla sice přesvědčivě vyvrácena, ale v mnohých lidech zanechala určitou pochybnost. Není šprochu, aby…

Jiný případ. Po sociálních sítích kolovalo, ostatně to přinesla i některá nekritická česká média, že se po bok Katalánců žádajících samostatnost staví Baskové, obyvatelé Navary a dalších španělských autonomních společenství, které chtějí jít stejnou cestou: vyhlásit jednostrannou nezávislost. Tyto zprávy neměly reálný podklad, ale separatističtí Katalánci je dychtivě přebírali, dokud nebyly věrohodně dementovány.

A ještě jeden. Na sociálních sítích se v posledních letech množily zprávy, že Katalánci stále víc doplácejí na ostatní Španěle. Separatisté vděčně opakovali tyto nepravdivé argumenty, i když se jednalo o polopravdy (viz též komentář autora Katalánská samostatnost). Nyní se ukazuje, že je to složitější a že vzájemná závislost mezi Katalánskem a ostatním Španělskem je mnohem větší, než se říkalo. Katalánci začínají počítat ztráty v miliardách eur, o něž od září přišli. A z nejasných zdrojů se dozvídají, že stačilo vytrvat a ztráty by se obrátily v zisk.

Téměř vždycky stačí, zamyslet se a pomocí zdravého rozumu nezaujatě odvrhnout polopravdy a lži, jež ke svému prospěchu šíří všechny státy.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Vyleťal: Tomáš Doležal perlí. Kdo má Koněva ve skladu, ovládá Česko, dodávám

22:32 Jaroslav Vyleťal: Tomáš Doležal perlí. Kdo má Koněva ve skladu, ovládá Česko, dodávám

Fotku analytika SPD jsem v rozhovoru s ním nenašel, ale vzkazuji mu: O Itálii a o Rakousko se opřít …