Karel Wichs: Katalánská karta

08.12.2017 21:21 | Zprávy

Před španělským konzulátem v Moskvě demonstrovalo několik desítek osob vedených ruským populistickým politikem Vladimírem Žirinovským. Jejich heslem byla „Samostatnost pro Katalánce“. Když se redaktor španělského deníku El País zeptal, kde leží Katalánsko, mnozí účastníci demonstrace nevěděli. Jednasedmdesátiletý Žirinovský prohlásil, že „rozpad Evropské unie by pro nás byl přínosem“.

Karel Wichs: Katalánská karta
Foto: archiv LDPR
Popisek: Předseda Liberálně - demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij

Místopředsedkyně subkomise lidských práv Evropského parlamentu Beatriz Becerrová a s ní další tři španělští europoslanci požádali vysokou představitelku Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicu Mogheriniovou, aby „použila všechny prostředky ke znemožnění jakéhokoli zahraničního vměšování“, zvláště pak ruského do katalánských voleb 21. prosince. Stalo se v listopadu a do konce měsíce s ke Španělům se přidalo svými podpisy dalších čtyřicet europoslanců. Přibližně ve stejnou dobu Středisko NATO pro strategickou komunikaci vyzvalo vládu v Madridu, aby se lépe chránila před vměšováním Ruska do vnitřních poměrů Španělska. A podobné případy vměšování, zejména do voleb, jsou hlášeny i z dalších západních zemí jako je Francie, Německo, USA…

V čem takové vměšování do katalánské kauzy spočívá, existuje-li vůbec? V prvé řadě je třeba si uvědomit, že není snadné ho objevit natožpak bránit se proti němu. Jedna věc je totiž vyjádřit svůj názor a druhá vměšovat se. Aby činnost mohla být kvalifikovaná jako vměšování, shodují se španělští experti, musí mít za cíl rozložit stávající struktury, v případě Katalánska pak EU tím, že se zveličují do katastrofických rozměrů problémy uvnitř Unie i jednotlivých státních útvarů. Organizace, jež toho chtějí dosáhnout povzbuzují a vychvalují se osoby a orgány, které jsou těmto tendencím nakloněny, a naopak pomlouvají se ty, které se snaží na tyto praktiky upozornit a bojovat proti nim. Velmi přesně to podle týchž expertů uvedl v souvislosti s katalánskými událostmi ředitel Centra strategických komunikací NATO (STRATCOM) v Rize Janis Sarts, když prohlásil, že vměšování „stále více spočívá ve vytváření chaosu a problematických situací.“

To jsou ovšem velmi všeobecná a nekonkrétní obvinění, neboť v dnešní době si může každý psát a říkat, co chce a díky internetu je prakticky nepostižitelný. Jestli si někdo, třeba v Srbsku, myslí a je přesvědčen, že by Katalánsko mělo být samostatné, nic mu nebrání a nikdo nezabrání, aby se takto veřejně nevyjádřil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…