Karol Hrádela: Mohou naše děti učit učitelé se známým pozitivním testem na koronavirus? Ano

2. 9. 2020 15:45

Komentář na facebookovém profilu k testování učitelů na koronavirus

Karol Hrádela: Mohou naše děti učit učitelé se známým pozitivním testem na koronavirus? Ano
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela
reklama

Začíná školní rok. Naše děti ve školách mohou z rozhodnutí státu učit učitelé s prokazatelnými pozitivními výsledky testů na koronavirus, kteří si například ani nepřipouští příznaky koronaviru, a proto je lékaři neuvádí. Disimulanty známe i v jiných běžných případech. Mnozí si nepřiznávají různé komplikace a neuvádí je, jiní si je uvědomují, ale mají jiné důvody, a to nejen ekonomické, proč chtějí být uschopněni a příznaky zapírají. U takovýchto osob jejich karanténa je ukončena přes pozitivní test na koronavirus, když jsou pacientem sice pozitivním, ale bez klinických známek onemocnění (bezpříznakový pacient). Nemocní měli původně nařízenou 14denní izolaci od prvního pozitivního PCR (PCR, anglicky Polymerase Chain Reaction) testu, utrpěli ekonomickou i sociální ztrátu, ale logicky v nich nechtějí pokračovat. Nyní jim tuto izolaci ukončí bez provedení jakéhokoliv PCR testu. Stačí, že nemocní tvrdí, že nemají příznaky. To platí i pro pracovníky ve školství, což je zvlášť nebezpečné, když po výuce míří řada dětí ke svým prarodičům.

Znám učitelku, které dnes byla ukončena neschopnost, přestože včera jí vyšel pozitivní výsledek testu, který si nechala na vlastní náklady udělat.

Nerozumím tomu, proč se u učitelů v podobných případech opakovaných pozitivních testů nepostupuje podobně jako u pracovníků ve zdravotních a sociálních službách. Všem pracovníkům ve zdravotních a sociálních službách se izolace ukončuje na základě negativního výsledku RT-PCR testu (Real-time PCR nebo qPCR je metoda založena na principu klasické PCR, umožňuje však kvantifikaci sledovaného úseku DNA v reálném čase), a provedeného nejdříve 10 dnů ode dne odběru diagnostického vzorku, jehož vyšetření přítomnost viru SARS-CoV-2 prokázalo, a současně po uplynutí alespoň 3 dnů, kdy daná osoba klinické příznaky onemocnění již nevykazuje.

V případě pozitivního výsledku testu se provede u pracovníků ve zdravotnických a sociálních službách odběr na opakované vyšetření RT-PCR testu za 5 dnů ode dne odběru vzorku posledního pozitivního testu. V případě opakovaně pozitivního výsledku RT-PCR testu se provede vyšetření alternativními testy (např. LAMP –loop-mediated isothermal amplification, antigenním testem nebo kultivačním průkazem viru ve specializovaných laboratořích). V případě negativního výsledku alternativního testu a absence klinických příznaků onemocnění COVID-19 bude tato osoba považována za neinfekční a izolace se ukončí.

Ve školství se alternativní testy přes pozitivní výsledek testu na koronavirus neprovádí. Nelze tak vyloučit, že testem identifikovaný vir není mrtvý. Naše děti tak mohou být v kontaktu s nemocnými, o nichž se ví, že mají pozitivní výsledky testů. Je to správně při uvědomění si propojení dětí a nejrizikovějších starých lidí?

Zdroje:

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2020/08/Mimoradne-opatreni-izolace-a-karantena-s-ucinnosti-od-1-9-2020-do-odvolani.pdf
https://koronavirus.mzcr.cz/ministerstvo-zdravotnictvi-aktualizovalo-algoritmus-k-ukonceni-karanteny/
http://www.hygpraha.cz/dokumenty/prakticke-informace---co-nasleduje-jste-li-pozitivni--nebo-kontakt-pozitivniho-pacienta-5154_5154_506_1.html

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Co bylo včera, dnes neplatí. Wi-fi ano, kontrola číšníky ne

18:02 Ivo Valenta: Co bylo včera, dnes neplatí. Wi-fi ano, kontrola číšníky ne

V oblasti plánovaného otevření restauračních zahrádek tu máme zase novinky. A mám za to, že provozov…