Kateřina Březová: Zmizí smog nad Ostravou?

25.10.2011 22:00 | Zprávy

Britská televize ITV 1 nedávno odvysílala dokument „Továrna“, který vyvolal řadu rozporuplných reakcí. Podle mnohých odborníků se ostravská huť ArcelorMittal podílí na množství prachu v ovzduší 70 až 90 procenty. Dokázat to ale přesně může jenom podrobná odborná studie. Za 50 milionů korun. Je to moc nebo málo? Hlasy volající po takové analýze sílí. A to i přesto, že firma začne brzy používat nové tkaninové filtry, které zachytí až o 70 procent více množství prachu.

Kateřina Březová: Zmizí smog nad Ostravou?
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Nové tkaninové filtry na aglomeraci Sever by měly zajistit, že emise prachu se na tomto zařízení sníží o 270 tun ročně. Odprášení aglomerace už teď dostalo cenu Český patron za ekologický přínos od Hospodářské komory ČR. Podle odborníků by se díky němu mohlo denní množství prachu v ovzduší Radvanic snížit až o 15 mikrogramů na metr krychlový.

Tato miliardová investice byla nutná kvůli nařízení kraje na snížení emisního stropu tuhých znečišťujících látek na 20 mikrogramů na metr kubický od 1. ledna 2012, což je limit hluboce pod evropskou normou. Znamená to snížit emise prachu z aglomerací celkem o 400 tun, na polovinu současného množství. Proto firma musí zajistit snížení emisí prachu i z aglomerace Jih, jejíž odprášení se teprve chystá.

Nové tkaninové filtry, které mají rozlohu zhruba sedmi fotbalových hřišť, fungují jako obří vysavač. Spekuluje se ovšem vážně o tom, zda pohltí kromě větších prachových částic i ty zcela nejmenší, například o průměru menším než 1 mikrometr, které jsou nejvíce nebezpečné, a také karcinogenní benzopyren. I přesto látkové filtry patří k nejmodernějším technologiím v Evropě, kde jich v současnosti funguje pouze šest. Kromě prachu a polyaromatických uhlovodíků má nové filtrační zařízení omezit až o 60 procent například i emise oxidu siřičitého a dioxinů.

Největší ostravská huť ArcelorMittal, dříve Nová huť Klementa Gottwalda, v 70. letech vypouštěla 39 715 tun prachu, v roce 2009 to bylo už „jen" 1 086 tun prachu. Výrazně snížila i emise karcinogenního benzopyrenu (z 1800 kg na 7 kg ročně). Během posledních 30 let tedy huť snížila prašnost až o 97 procent.

Proč se tedy lidé zejména v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice nadále často dusí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…