Klub na obranu demokracie: Braňme společně demokracii proti Novým pořádkům!

13.06.2016 11:19

Klub na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa se obrátili na předsedy českých demokratických parlamentních stran, ČSSD, KDU-ČSL, TOP09 a ODS, s výzvou, v níž je žádají, aby se důsledně a tvrdě postavili proti babišovským Novým pořádkům a jejich vědomým i nevědomým souputníkům. Plný text výzvy dáváme k dispozici.

Klub na obranu demokracie: Braňme společně demokracii proti Novým pořádkům!
Foto: Archiv IN
Popisek: Vlajka ČR na budově parlamentu

Můžete se k ní podpisem připojit i vy zdePlný text výzvy naleznete zde.

Výzva:

Prezidium Policie ČR se rozhodlo provést reorganizaci policejního sboru, která se dotýká i prestižního celorepublikového Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Proti tomuto záměru se minulý týden zvedla veliká vlna odporu. Postupně protestovali nejvyšší státní zástupce a vrchní státní zástupci v Praze a v Olomouci, ředitel dotčeného ÚOOZ Robert Šlachta a jeho podřízení, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO)  i jeho stranický šéf, místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. K protestům se připojily protikorupční nezávislé iniciativy (Vraťte nám stát, Transparency International) a Nadační fond proti korupci. Aféru rozvířila Babišova média (zejména Lidové noviny a Mladá fronta Dnes), vedení policie a ministerstvo vnitra  soustavně kritizují i listy a servery spjaté s odkazem Václava Havla  (Respekt, Aktuálně.cz).

Konflikt během několika dní mohutně eskaloval. Ministr Pelikán pohrozil rezignací, Andrej Babiš odchodem ANO z vlády. Andrej Babiš vyvolal dohadování s koaličními partnery o vzniklé situaci. Robert Šlachta rezignoval na svou funkci a odchází od policie. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci předvolalo vysoké představitele policejního prezidia včetně policejního prezidenta k „podání vysvětlení“ v souvislosti s údajným dlouholetým plánem nekalých živlů na odstranění plukovníka Šlachty z policie. Nato požádal ministr Chovanec o svolání Bezpečnostní rady státu a premiér mu vyhověl.

Je zjevné, že jde o vážnou politickou krizi, která otřásá základy české demokratické politiky, už tak vážně poškozené událostmi posledních tří let. Tehdy se okázale mluvilo o chobotnici organizovaného zločinu, která prorůstá z hospodářské oblasti do politiky a hrozí zardousit českou demokracii. Dnes jsme svědky něčeho daleko úděsnějšího:  na těle české demokracie vznikl podivný novotvar, jehož jádrem je obrovité  podnikatelské, politické a mediální impérium Andreje Babiše. A kolem něj se spontánně vytváří jakési společenství zájmů, které přitahuje významné části „orgánů činných v trestním řízení“, iniciativy „občanské společnosti“ i původně nezávislá média. Ideologickým pojítkem je kýčovitě pojatý boj za spravedlnost a proti korupci v atmosféře  veřejného rozčilení a hysterie, jež se vydávají za „hněv lidu“. Spravedlnost se má prosadit  mimo demokratické instituce a pravidla, přímou cestou, spoluprací  médií, policie a prokuratury. Uprostřed demokratického státu vzniká obludný útvar, který jej hrozí pohltit.

Jsme přesvědčeni, že prezidium Policie České republiky v záležitosti reorganizace policejního sboru v ničem nepřekročilo své pravomoci. Současná politická krize však daleko přesahuje  tento jeden problém. Jde o otevřené střetnutí demokracie s babišovskými „Novými pořádky“ a jejich vědomými i nevědomými souputníky.

ČSSD má velký podíl na neblahém vývoji situace, zároveň se teď stala jeho obětí. Naléháme na Vás, pane předsedo Sobotko a pane místopředsedo Chovanče, abyste dostáli myšlence demokracie, k níž se hlásíte, a tvrdě a důsledně se postavili vůči tlaku, který je na Vás Vašimi odpůrci vyvíjen. Ujišťujeme Vás, že v této věci Vás v rámci našich sil a možností plně podpoříme.

Obracíme se i na Vás, vážení předsedové demokratických stran ve vládní koalici i v opozici, KDU-ČSL, ODS a TOP 09, pane Pavle Bělobrádku, Petře Fialo a Miroslave Kalousku: podpořte výslovně a otevřeně sociální demokracii tam, kde se důsledně  postaví „Novým pořádkům“ a jejich vědomým i nevědomým souputníkům.

A obracíme se i na Vás, přátelé, kteří jste se přidali k naší Demokratické iniciativě z 1. května tohoto roku: připojte, prosíme, své podpisy pod tuto naši výzvu. A přemýšlejme společně o tom, co můžeme a máme dělat my, a to i tenkrát, pokud by demokratické strany ve střetnutí s Novými pořádky neobstály.

Výbor Klubu na obranu demokracie: Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Pavel Otto, Jan Scheinost.

Členové Klubu na obranu demokracie a bývalí účastníci nezávislé skupiny Demokratická iniciativa:

Radim Brňák, Dagmar Drahná, Petr Dušejovský, Miroslav Fleischman, Marie Fleischmanová, Vladimír Fritsch, Johana Hovorková, David Král, Dita Králová, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský, Hana Lukáčová, Hana Mahlerová, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Hana Petrásková, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Rigelová, Ivo Rottenberg, Jan Řeřábek,  Kamil Skřivan, Lenka Smětáková, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Pavel Šafr, Jiří Šimeček, Jana Šťástková, Karel Štindl, Stanislav Toula,  Otakar Válek, Vladislav Vaňák, Hanuš Velebný, Jan Vyskočil, Milan Zapletal, Jan Zima (důchodce).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

21:37 Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

Pamatuji doby, kdy byl metrák kvalitního hnědého ořechu za 12 korun. Pamatuji i doby, kdy jsme plati…