Komora daňových poradců: Den daňové svybody

27.06.2014 19:46 | Zprávy

Den daňové svobody není datum, kdy přestáváme pracovat na stát. Je to i nový boj s daňovými úniky a ochrana poctivých poplatníků

Komora daňových poradců: Den daňové svybody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Nehledě na způsobu výpočtu Dne daňové svobody, jsou to právě daňové úniky a podvody, které jeho toto datum posouvá o řadu dní dále. Délka období v roce, kdy vytváříme hodnoty, jež jsou rozdělovány prostřednictvím státního rozpočtu, by tak mohla být znatelně kratší, nebýt šedé ekonomiky.

Silné nástroje, které však nyní stát uvedl v život, jako je „daňová“ Kobra nebo neustálá diskuze o plošné zavedení trestnosti krácení daně ve fázi přípravy však mohou být i nástrojem proti poctivým daňovým poplatníkům.

Proč je Den daňové svobody letos 27. června?

Den daňové svobody byl stanoven, stejně jako vloni, na 27. června podle metodiky, která rozděluje rok na dvě součásti v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Ačkoliv evropským trendem je spíše přibližování tohoto dne k Novému roku, neznamená to pouze den, kdy už „nepracujeme na stát“.

Je to tak o 6 dní později, než v roce 2012 a o 9 dní později, než v roce 2011.

Kdy slaví tento den v ostatních zemích Evropy?

Z evropských zemí si potom nejlépe stojí Švýcarsko (4. května). O něco níže bychom hledali například Polsko (5. června), nebo Německo (13. června). Nejpozději si tento „svátek“ oslaví v Dánsku, a to až 30. července. V roce 1948 přišel floridský podnikatel Dallas Hostetler s koncepcí, která předpokládá, že každý z nás odvádí od začátku roku celý svůj výdělek do veřejných rozpočtů („pracuje na stát“). Den daňové svobody je potom pomyslným momentem, kdy dojde k naplnění těchto rozpočtů a začneme „pracovat na sebe“ a hromadit bohatství pro svou potřebu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?

Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.