Ladislav Jakl: Banka, kterou zajímá podnebí, ne peníze

03.06.2022 7:34 | Glosa

Posláním Evropské centrální banky je pečovat o zdraví společné evropské měny. Tedy – mělo by být. ECB místo péče o euro totiž „pečuje“ o podnebí. Za peníze všech.

Ladislav Jakl: Banka, kterou zajímá podnebí, ne peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Čerstvý důkaz je ze středy. Ve středu prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová pravila, že přechod světa na „zelenou energii“ pravděpodobně ve střednědobém horizontu vyžene ceny výše, což by prý mohlo podpořit inflaci. Opravdu pozoruhodný postřeh. „Ve střednědobém horizontu budou tlaky na náklady související s přechodem na zelenou energii určitě silnější,“ řekla Lagardeová na konferenci Bank of International Settlement. Alibistický obrat „tlaky na náklady“ lze do češtiny přeložit asi jako „bude to setsakramentsky drahé“. „Bude to souviset s dekarbonizací a přechodem,“ dodala sofistikovaně.

Prezidentka ECB také řekla, že svět údajně potřebuje ambicióznější přechodové cíle, které vyvinou tlak na růst cen uhlíku, zatímco poptávka po nezbytných kovech a minerálech zvýší cenu také těchto komodit. Podle agentury Bloomberg Lagardeová uvedla, že je otevřená myšlence využití úvěrových nástrojů ECB k podpoře přechodu na uhlíkovou neutralitu. „Vím, že to není přímo v mandátu (myšleno v mandátu ECB) a není to věc, kterou máme uloženu jako hlavní cíl, ale víte, pokud se o to nepokusíme, tak nemáme šanci uspět,“ řekla Lagardeová. „Takže se mnou počítejte.“

To je docela pozoruhodné prohlášení. Lagardeová přiznává, že „green revolution“ bude stát peníze, ale to nevadí. A že to není mandát ECB? To taky nevadí. Když se kácí les, létají třísky. Ale co je tím lesem? Chiméra chladnějšího podnebí za sto let o dva stupně. A co je těmi třískami? Peníze normálních lidí.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

navýšení dálniční známky

Uvažujete o tom, že by cena každý rok rostla. O kolik? A porostou také lidem každoročně platy? Třeba teď jsou reálné mzdy na minimum.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pelc: Prezidentem ať je houbař

9:01 Vladimír Pelc: Prezidentem ať je houbař

Předvolební kampaň hutní. Kohorty sešikované za kandidáty na post prezidenta ČR řinčí zbraněmi. Kaž…