Ladislav Jakl: Je horko

23.07.2022 12:19 | Glosa

Denní glosa Ladislava Jakla

Ladislav Jakl: Je horko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Je horko. Skoro by člověk řekl, horko jako v létě. Bylo ale vždy v létě takové horko? Urazila naše společnost nějaké klimatické bohy a teď by si je měla usmířit milodary a oběťmi? Podle moderních šamanů asi ano.

Ne, opravdu nebylo vždy takové horko. Například přesně na den před 590 lety, 21. července 1432, se Českým královstvím prohnala tak obří povodeň, že pozabíjela veliké množství lidí, poničila mnoho vesnic a měst a hrubě pobořila i Karlův most, který byl v tu dobu hotový teprve 30 let. Soudím, že si tehdy museli lidé o počasí myslet své. Možná i cosi o magické dvojce, protože předchůdce Karlova mostu – Juditin most – byl podobnou zničující povodní zbořen o 90 let dříve, v roce 1342.

Anketa

Komu více důvěřujete?

hlasovalo: 9639 lidí

Kroniky nám o ohromných výkyvech počasí zanechaly veliké svědectví. O sněhu v červenci, o fialkách v lednu. Copak dnes, dnes nám dělá počasí „jen“ veliké nepříjemnosti, výjimečně, bohužel, způsobí i tragédi o rozměru desítek mrtvých, ale když před staletími přišlo třeba několikaleté sucho, pomřely u nás i desítky procent obyvatel země, to by dnes byly miliony.

Posledních pár staletí máme už nejen kroniky, máme i teploměry a meteorologické stanice. Většina z nich funguje teprve nějakých 40 let, ale jsou i starší včetně té nejstarší, v pražském Klementinu, ta měří už od roku 1775. No, tehdy byla Praha desetkrát menší, neohřívala ji klimatizace či doprava, efekt teplotního ostrova tedy určitě od té doby vzrostl.

I tak je ale zajímavé, že absolutní rekord není příliš starý, pochází z roku 1998 a jeho hodnota je 36,1 stupně Celsia. Pro naopak nejchladnější den bychom museli hlouběji do minulosti. Hlouběji o celé dva roky. Dne 21. července 1996 totiž v Klementinu naměřili 9,1 stupně. Za dva roky takovéhle oteplení, o celých 27 stupňů! To by za 50 let bylo o 675 stupňů tepleji!

Zkrátka, na počasí nikdy nebylo spolehnutí. S tím by se mělo něco dělat. Je třeba stanovit ideál, jak má být správně teplo, jak má foukat a jak hodně a jak často má pršet. Měl by k tomu být přijat příslušný zákon a na jeho dodržování by mělo být zřízeno nové ministerstvo.

Něco mi říká, že bych s takovými nápady neměl chodit ven ani v nadsázce. Ještě se toho někdo chytí, vezme to jako vážnou inspiraci a začne realizovat. Že ne? Koukněme se kolem sebe, možná už s tím začal.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Kdo suspenduje novináře?

15:22 Ladislav Jakl: Kdo suspenduje novináře?

Michal Šimečka, předseda extremistické strany Progresívne Slovensko, vyrukoval s heslem „Urobíme vše…