Ladislav Kašuka: Jak jsme přišli o zlatý poklad, aneb „děkujeme“ pane Tošovský!

03.08.2014 21:32 | Zprávy

Národní zlatý poklad je již z principu něčím, co má být chloubou národa kterému patří. Dříve býval jakousi zárukou měny a symbolem solventnosti a solidnosti země, která ho vlastnila (ta doba se mimochodem vrací - Rusko a Čína chystají měny kryté zlatem).

Ladislav Kašuka: Jak jsme přišli o zlatý poklad, aneb „děkujeme“ pane Tošovský!
Foto: Ladislav Kašuka
Popisek: Ladislav Kašuka

Na český zlatý poklad se začali v roce 1918 skládat téměř všichni občané nově vzniklého Československa.  Hořeli tehdy nadšením a vlastenectvím, a každý dal, co mohl, aby naše krásná, po dlouhých staletích germánského útlaku konečně svobodná země, měla svůj vlastní zlatý poklad.

Přestože, byl další osud našeho československého zlatého pokladu vzhledem k rozpadu První republiky, kolaboraci představitelů Druhé republiky, a následnému obsazení země nacistickým Německem dost problematický, a po válce nám naši západní spojenci tu část pokladu, kterou jsme u nich měli uloženou, nechtěli vrátit, vlastnila naše země po roce 1989 celých 105 tun zlata a vzácných zlatých mincí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Radek Koten byl položen dotaz

v SPD slibujete nepomáhat Ukrajině

Myslíte, že kdyby všichni nechali Ukrajinu bez pomoci, že by si pak na ní Putin nevzal vše, a že by spousta Ukrajinců tak zemřela úplně zbytečně? Já upřímně nemám problém s tím Ukrajině pomáhat ubránit se Putinovi, ale co už se mi nelibí je ta přehnaná pomoc, která se zde dostává uprchlíkům z Ukraji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Rumunsko jako evropský mustr?

16:49 Ivo Strejček: Rumunsko jako evropský mustr?

Denní glosa Ivo Strejčka