Ladislav Žák: Demokratické hodnoty…

11.06.2014 13:11 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Ještě nezhasla obrazovka ve sněmovně a už se rozhořela skandalizace toho, jak je možné, že nebyla vydána poslankyně Kailová trestnímu stíhání... Dovolím si poznamenat jediné. Společnost, která si myslí, že ji spasí policista, prokurátor a bachař za asistence soudce, který ví, kde je sever, je společností nemocnou a nešťastnou.

Ladislav Žák: Demokratické hodnoty…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Kailová (ČSSD)

Lidem, kteří volají po zrušení poslanecké imunity, má být odebráno volební právo, protože si ho neváží… Dětinské je i volání po imunitě, vztahující se pouze na tzv. projevy v parlamentu. Současná praxe nám ukazuje, že orgány činné v trestním řízení jsou schopné ve vlastním nebo cizím zájmu obvinit kohokoliv z čehokoliv a po jeho totálním společenské likvidaci mu po průtazích hodit nějakou tu almužnu a zmínku o pochybení, ke kterému u nás opravdu, ale opravdu, nedochází každý den, ale asi jen tak třistakrát ročně…

Celé generace našich předků bojovaly za prosazení demokratické, volené, zákonodárné moci. Obětovaly tomu své existence, svobodu i životy. Chtěly její ochranu před zvůlí moci výkonné a konec konců i soudní, protože jen zcela přitroublý jedinec si může myslet, že se nikým nevolení soudci budou starat o práva lidu. Tím nechci říci, že se mezi nimi takoví morálně pevní jedinci nenajdou, ale většinově budou soudci vždy prosazovat vůli vládnoucích elit a to o to ochotněji, čím více s nimi budou spjati. Dokud nebudeme své soudce, státní zástupce a regionální policejní velitele volit, pak před nimi musíme své zástupce systematicky chránit. Je smutné sledovat, jak jsme na odkaz a oběti našich předků, včetně těch, kteří se nesmířili s praxí reálného socialismu, rezignovali a stáváme se ochotnými nesvéprávnými ovcemi. Jde z toho až strach, jak je staleté úsilí a obětování snadno prodáno ve jménu osobního pohodlí a víry ve spravedlivého drába.

Poslanci a zastupitelé na všech úrovních jsou lidmi, kteří jsou výsledkem naší demokratické volby. Nejsou to pouze zástupci těch, kteří je volili, jsou to zástupci nás všech. Volební úspěch z nich rozhodně nečiní svaté, ale mělo by být minimálním požadavkem, že je prostě nelze odstřelit policejním usnesením první ranou. Je jistě pravdou, že je to právě úroveň našeho zájmu o politické dění, která vede jednak k nižší kvalitě naší volby a samozřejmě i k neúctě k volbě samé. Na straně druhé, pokud si nebudeme svou volbu chránit a její ochranu aktivně prosazovat, pak je zbytečné volby organizovat a hlavně se jich účastnit. Stačilo by přitom jediné. Kromě výjimečných případů držet zásadu, že voleného zástupce lze stíhat až po uplynutí následného volebního období. Pak by byla naděje uvěřit, že státním zástupcům jde skutečně o potrestání jeho skutků, jakkoliv minulých, a nikoliv o okamžité potlačení nebo o likvidaci jeho osoby a jejího aktuálního vlivu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Měli bychom být víc soběstační

Pane Rajchl, souhlasím s vámi, že nemáme čekat na nějakou pomoc ruku odkudkoliv. Není teda třeba opravdu dávat víc na obranu, která je opravdu klíčová? A co třeba větší soběstačnost v zemědělství, ale i dalších věcech. Co proto děláte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Veřejnoprávní média stávkují? A co na to lidé z ulice

19:25 Alena Vitásková: Veřejnoprávní média stávkují? A co na to lidé z ulice

Komentář Aleny Vitáskové k plánované stávce veřejnoprávních médií.