Ladislav Žák: EU už ví jak na to…

24.03.2017 8:18

Diskuse organizovaná Nadací Železná opona v Evropském domě měla tradičně opravdu kvalitní obsazení. Pod taktovkou a za aktivní účasti Milana Syrůčka hovořili k účastníkům Oskar Krejčí, Miroslav Polreich, Cyril Svoboda, Jiří Šedivý a Alexander Tomský na téma Současné proměny Evropy a světa.

Ladislav Žák: EU už ví jak na to…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Žák

Na úvod promluvil Milan Syrůček a vysvětlil nám, proč tentokrát byl začátek setkání a nástup do sálu Evropského domu daleko organizovanější než tomu bylo dosud zvykem… Šlo o bezpečnostní opatření, protože se stalo, že nás bylo moc a v sále někteří stáli a jiní dokonce seděli na okenních parapetech, což je prý z pozice Evropského domu obtížně přijatelné. Do sálu bude tedy vpuštěno jen 65 osob a najednou. Dále jsme byli upozorněni, že nebude žádné občerstvení, protože z bezpečnostních důvodů nesmí být při účasti vyšší než 40 osob podávány teplé nápoje. Nadace železná opona tak ušetřila obolus, který vydávala na kávu a čaj. Do třetice jsme se dozvěděli, že z bezpečnostních důvodů už budou pro případné popíjení vody k dispozici jenom plastové kelímky, protože sklo je zřejmě příliš rizikový faktor.

Poté následovala zajímavá a kvalifikovaná vystoupení pozvaných hostů, kteří spolu sice často nesouhlasili, ale dobře se doplňovali. Následovala diskuse, která byla dílem velmi emotivní, dílem odborná, dílem zpolitizovaná a z malé části dokonce osobní. Celkově to bylo velmi pěkné a o spoustě vyřčených i nevyřčených záležitostech dobře vypovídající setkání. Všem, kteří se o něj zasloužili, patří velký dík.

Pro mě osobně bylo klíčové úvodní slovo Milana Syrůčka. Při troše snahy se totiž s názory pozvaných hostů seznámit i jiným způsobem a diskuse nevybočila z běžného rámce. Ovšem obohacující poznání, že Evropský dům, jako jeden z údů Evropské unie v Praze, přistoupil k zmíněným převratným bezpečnostním opatřením, která jsou prý pro naše dobro a v našem nejvlastnějším zájmu, nelze získat jinak než prostě „být přitom“. Veselí účastníků diskuse v sále při vystoupení Milana Syrůčka potvrzovala skutečnost, že současná EU je svým občanům ze všeho nejvíce k smíchu…

Vidět na vlastní oči na jedné straně sálu vlajky členských zemí i matky Unie a na druhé straně sálu na stole s bílým ubrusem pár plastových kelímků a dvě plastové láhve s vodou, protože je v sále více než 40 hostů. Tento obraz vypovídá o změnách v Evropě a světě daleko více než sebelepší panelová diskuse.

Je to obraz připomínající rozkradenou tombolu z Formanova filmu „Hoří, má panenko“. Stejně rozkradená a pro srandu obyvatelstvu je dnes Evropská unie. Jenom její instituce, Evropská komise a Evropský parlament, jsou v daleko horší formě než Formanovi dobrovolní hasiči.

Problém je v tom, že my máme se svými setkáními možnost z Evropského domu odejít jinam… Ale kam mají jít Evropané, o jejichž dobro a nejvlastnější zájmy pečuje zmatená EU…?!?

Ladislav Žák

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 107. Tajemství sametu

22:29 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 107. Tajemství sametu

Ještě stále neutichlI rozmanití tlampačové, křičící do ulic a médií o svém hrdinství před třiceti le…