Otázka: Minsk nabídl platformou pro jednání mezi ukrajinskými stranami. Jak hodnotíte tento návrh? Mohou být taková jednání účinná?
Sergej Lavrov: Vyzýváme neustále k jednání, vítáme každou příležitost, která se vyskytuje. V tomto smyslu si vážíme nabídky Běloruské republiky. Poznamenám, že ať už máme jakýkoliv názor na to, co naši západní partneři podnikali vůči této zemi, když se na ni snažili uvalit sankce, vyloučit ji z Rady Evropy, atd., ale když přišla „hodina pravdy“, Minsk se ukázal jako pro všechny přijatelné místo pro jednání mezi ukrajinskými stranami. Mluví to o reputaci Běloruska na mezinárodní scéně a o tom, že poctivá politika dojde nakonec uznání dokonce u těch, kteří pociťují nevraživost k tomu či jinému státu a jeho vedení. Uvítáme kontakty a děkujeme našim běloruským kolegům za to, že pomáhají Ukrajincům sednout si k jednacímu stolu, o což už dlouho usilujeme. Jedno setkání k tomu nestačí. Počítáme s tím, že začne proces vyjednávání, který je vyžadován již mnou vzpomínaným prohlášením Ruska, Spojených států, Ukrajiny a EU ze dne 17. dubna tohoto roku. Nyní je nejdůležitějším úkolem – a citované prohlášení to klade na první místo – zastavení použití síly, a naprosto prioritním krokem by mělo být zastavení bojových akcí v oblasti, kde spadly trosky malajského Boeingu, jak to požaduje rezoluce č. 2166 přijatá Radou bezpečnosti OSN dne 21. července tohoto roku.
Pamatujeme si, že prezident Ukrajiny Petro Porošenko oznámil, že vydal rozkaz k zastavení bojových akcí v okruhu 40 km od místa pádu letadla, načež Rada národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny prohlásila, že boje budou zastaveny, až když ukrajinské ozbrojené síly vytlačí z místa pádu domobranu. Jinými slovy, s nařízením Petra Porošenka byl vysloven nesouhlas. Snažíme se dosáhnout, aby všichni plnili rezoluci č. 2166. Právě včera jsme v Radě bezpečnosti OSN, vzhledem k pokračující bojové činnosti ukrajinské armády navrhli přijmout krátké prohlášení vyzývající k dodržování rezoluce č. 2166 a ukončit tyto akce, ale návrh byl blokován delegacemi Spojených států, Británie a Litvy. Nechci skrývat naše zklamání kvůli tomu, že Rada bezpečnosti OSN pár dní po přijetí rezoluce konsensem nedokázala potvrdit její klíčové ustanovení.
Dnes jsme opět slyšeli, že Kyjev je připraven vyhlásit příměří v okruhu 20 km od místa pádu Boeingu. Před tím bylo 40 km, nyní 20 km. Nevím proč, ale cena těchto slibů je již známa. Věřit nyní budeme nikoliv slovům, ale konkrétním činům. Bohužel tyto činy mluví o jiném. Provádí se ostřelování Doněcka, Luhanska, osad v těchto oblastech z „gradů“, dělostřelectva a tanků. Včera televize CNN sdělila, že podle jejích údajů byly užity balistické rakety systému „Točka-U“. To vše vyvolává znepokojení a děje se tak na pozadí tvrzení, že Rusko a domobrana brání přístupu inspektorů na místo katastrofy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .