Lenka Deverová: Hysterie politiků okolo neziskových organizací

18.05.2016 8:35 | Zprávy

Pan prezident Zeman prohlásil, že „pokládá většinu neziskových organizací, čest výjimkám, za pijavice, které jsou přisáté na státním rozpočtu, a považoval bych za rozumné, aby se dotace těmto organizacím vyplácely úměrně tomu, co si dokážou vydělat samy“. Sociolog Petr Hampl řekl, že to jsou firmy obchodující s lidskou naivitou a ideály, za nimiž jsou lidé, kteří nemají zbytky svědomí. Přisadili si i někteří další politici.

Lenka Deverová: Hysterie politiků okolo neziskových organizací
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci

Nepamatuji se na tak otevřené a koncentrované projevy nesnášenlivosti vůči neziskovkám. I to svědčí o něčem nezdravém v české společnosti. Každá paušalizace je špatná. Existuje spousta organizací, které dělají práci, na kterou stát nestačí. Jsou prostorem pro realizaci dobrovolnických aktivit, ale i pro vysoce profesionální činnosti. V oblasti sociální péče je téměř polovina poskytovatelů sociálních služeb neziskovkami. Obdobně jsou nepřehlédnutelné v oblasti vzdělávání, volnočasových aktivit, v oblasti charity a humanitárních akcí. V neziskových organizacích pracuje řada profesionálů, kteří by se velmi dobře uplatnili i v oblasti byznysu, ale věnují se práci v neziskovkách, které realizují nikoliv privátní posláni. Veřejnost velmi často ani nevnímá, že má co dělat s tzv. neziskovkou – nevěřím, že návštěvníci Dejvického divadla nebo Činoherního klubu přemýšlejí o tom, že jsou na představení v neziskovce, nebo že ti, kteří volají o pomoc Horskou službu, se otřásají odporem, že je jedná o neziskovou organizaci. Doufám, že většina lidí je rozumnější, než naši politici a posuzuje to, co která organizace dělá a nikoliv to, jaké je právní formy. A financování z veřejných rozpočtů? Politikům nevadí, že veřejné rozpočty saturují téměř 100% činnost příspěvkových organizací, které nejsou ani motivovány šetřit, ani motivovány si samy vydělávat. Ale jsou poslušné. Neziskovky, které se starají o věci veřejné a otevřeně kritizují nepravosti, tuto poslušnost postrádají.

Možná někdy dráždí to označení „neziskovka“, „nezisková organizace“ – veřejnost toto většinou chápe jako to, že tyto organizace nemají či dokonce nemohou mít zisk, a proto je musí financovat buď veřejné rozpočty, nebo lidi svými příspěvky. To je ale veliký omyl, možná i pana prezidenta. Řada z těchto organizací získává prostředky vlastní činností a umějí to, veřejné rozpočty nejsou jejich výlučným zdrojem. To, že jsou „neziskové“ označuje skutečnost, že si zisk mezi sebe nerozdělí jejich zakladatelé nebo členové jejich orgánů, neexistují zde žádné dividendy, ale musejí zisk použít pro realizaci činnosti, k níž jsou založeny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

15:57 Jiří Halík: Když mě vzali za vojáka...

Písničkář Jarek Nohavaca napsal: Když mě brali za vojáka, stříhali mě dohola, vypadal jsem jako blbe…