Liberální institut: Díky skóre mají senátoři nastavené zrcadlo své práce

20.09.2018 14:57

Nejliberálnějším senátory v právě končícím volebním období 2012-2018 se stali Pavel Eybert a Jaroslav Kubera z ODS, nejméně liberálními naopak Šárka Jelínková z KDU-ČSL a František Bublan (BEZPP/ČSSD). Čelo senátního žebříčku, na rozdíl od sněmovního, opanovali senátoři ODS. Na chvostu se střídají senátoři KDU-ČSL a ČSSD.

Liberální institut: Díky skóre mají senátoři nastavené zrcadlo své práce
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

„Je pozoruhodné, že ačkoliv se TOP 09 hlásí k pravici a ve Skóre poslanců si její poslanci vedli alespoň obstojně, její senátoři zcela propadli. O KDU-ČSL by se vůbec nemělo hovořit jako o pravicové straně ani omylem, její senátoři se umístili na samém chvostu našeho žebříčku. ODS naopak pozitivně překvapila,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Člověk tak nějak čeká, že sociální demokraté budou regulovat, na co přijdou. Zneklidňující je ale umístění senátorů dalších stran,“ dodává Pánek.

Jaroslav Kubera, nejliberálnější senátor s platným mandátem, na tiskové konferenci uvedl, že je potěšen svým výsledkem a výsledkem kolegů z ODS. Přijímání stále dalších regulací glosoval: „Mám připraveny dva návrhy – zákon o regulaci regulací a zákon o zákazu zákazů.“

Liberální institut plánuje v projektu pokračovat i v budoucnosti. Budeme monitorovat poslance i během příštích volebních období. V následujícím roce zpracujeme také hodnocení senátorů a europoslanců. U déle sloužících poslanců bude tak možné sledovat, zda se časem stávají většími či menšími liberály.

Skóre senátorů vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks, jde o léty prověřený způsob, jak ověřovat, zda poslanci hájí občany před vládou a zda plní volební sliby. Doufáme, že se naší iniciativou inspirují také další liberální think-tanky v Evropě, což nám umožní i mezinárodní srovnání. Skóre senátorů navazuje na Skóre poslanců, projekt, který jsme spustili loni. Na jaře navážeme projektem Skóre europoslanců.

Analytička Liberálního institutu Magdalena Šuterová glosovala výsledky slovy: „Liberální institut se snaží myšlenky liberalismu prosazovat a současně i kontrolovat. Výsledky práce zákonodarců dávají zcela konkrétní odpověď na to, zda se směřujeme k větší svobodě. Bohužel nesměřujeme — výledky jsou vychýleny ve prospěch státu, nikoliv občana. Senátoři mají díky skóre jednak nastavené zrcadlo své práce a jednak výrazný prostor pro zlepšení.“

„Věříme, že náš výzkum přispěje k informovanější debatě a senátní kampani,“ uzavírá Pánek.

Více o projektu Liberálního institutu SkóreSenátorů.cz ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David Rath: Kámen mudrců, euro a koruna

15:49 David Rath: Kámen mudrců, euro a koruna

Císař Rudolf II. proslul svojí snahou získat kámen mudrců, který dokáže sprosté olovo změnit na ušle…