Podle často citované agentury pro průzkum veřejného mínění Levada Centr klesly nejnovější preference prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva ve srovnání s jarní předvolební kampaní o 6, respektive o 7 %. Tento pokles prý významně napomáhá erozi dosavadní poměrné jednoty mocenských elit, které jsou znepokojeny hrozícími hospodářskými a následně i sociálními otřesy.
Podíváme-li se na názor někdejší významné členky strany moci Jednotné Rusko a dnes ještě významnější nezávislé politoložky Olgy Kryštanovské, dovídáme se, že „moc už dnes přemítá jen o tom, aby všechno nakonec nevybuchlo“. Právě na prevenci, vedenou tímto směrem, se podle této odbornice zaměřuje veškerá činnost tzv. silových rezortů, především policie, Federální bezpečnostní služby, ale i armády a složek ministerstva pro mimořádné situace.
A jak dnes funguje podle Olgy Kryštanovské nejvyšší patro státní moci? Nejlépe se prý dá připodobnit k několika soustředným kružnicím. V centru je nejužší kruh, kde prý ani tolik nezáleží na tom, jaký rezort příslušný vysoký hodnostář reprezentuje, ale jaká je jeho reálná politická váha a nakolik je okolím akceptována. Kryštanovská, která před pěti lety ve své analytické stati Putinův dvůr poprvé Putinovo nejbližší okolí pojmenovala děsivě znějícím termínem „politbyro“, dnes tvrdí, že Putin bez tohoto virtuálního orgánu nemůže samostatně žádná rozhodnutí činit: podle jejího přesvědčení jsou všechny zásadní mocenské verdikty kolektivní, asi jako to bývalo v dobách Brežněvových.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz