K tomu přičtěme další problém, a to je současné snížení cen ropy. Dílem sice jde o obvyklý skok sezónní mezi létem a zimou, ale na potížích ruské ekonomiky to nic nemění. Zmíněné sankce, zavedené západními zeměmi kvůli ukrajinské krizi a ruskému angažmá v ní zúžily možnosti ruských bank a dalších podnikatelských subjektů při získávání zahraničních úvěrů.
Podle zmíněného listu Rusko letos dosáhne pouze půlprocentního hospodářského růstu, což bude doprovázeno masivním odtokem zahraničního kapitálu ze země. Růst inflace se s ohledem na slabý rubl patrně dále zrychlí, což bude způsobeno i dalším nepříznivým faktorem, totiž zákazem na dovoz potravin ze zemí, které sankce vůči Rusku uplatnily.
Komentátorka Businessweeku Carol Matlacková k tomu dodává: „Je zřejmé, že prezident Putin plně kontroluje veškeré převodové mocenské páky ve své zemi. Jsou tu však věci, s nimiž si hned tak neporadí, a to je nevyhnutelný pád kurzu rublu.“ Ten totiž může pokračovat i přes již zmiňované valutové intervence, za nimiž prostřednictvím Centrální banky stojí ruský stát. Vladimír Jevstifejev z moskevské banky Zenit k tomu přidává seznam alespoň některých obětí klesajícího rublu:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz