Nejdřív se podívejme na reformy, jak v posledních staletích v Rusku přicházely. Velmi zjednodušeně: jejich první kolo souviselo s formováním základů ruského samoděržaví poté, co se ruská knížectví zbavila nadvlády Zlaté hordy. Už v této první etapě konstituování ruského absolutistického státu na přelomu 15. a16. století museli Ivan III. a zejména Ivan IV. povolávat z Evropy lidi znalé vojenství a základů státní správy, kteří jim za štědrou odměnu pomáhali budovat a podporovat základy ruského samoděržaví.
Pokud jde o zmíněnou západní pomoc, pak ta je ještě nápadnější v petrovské epoše na konci 17. a počátku 18. století. Podle Vasiljeva právě Petr ve snaze modernizovat Rusko zemi cizí šlechtou přímo zaplavil – a přitom ne snad, že by se mu tolik chtělo, ale proto, že mu nic jiného nezbývalo. Tradiční ruští bojaři byli pro jeho představu pokroku spíš brzdou než oporou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…