Libor Dvořák: Opatření k Ukrajině?

27.02.2015 17:42

S doslova výbušným materiálem přišel nejznámější ruský opoziční list Novaja gazeta.

Libor Dvořák: Opatření k Ukrajině?
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Jde o údajný dokument, který byl mezi 4. a 12. únorem loňského roku „doručen“ úřadu ruského prezidenta a který se týká návrhů opatření, jež by bylo dobré učinit v souvislosti s aktuálním vývojem na Ukrajině. Na jeho vzniku se měl podílet „pravoslavný podnikatel“ Konstantin Malofejev.

„Co za tím je?“ klade si otázku zřejmě každý, kdo se na příslušnou stránku dnešního vydání listu Novaja gazeta podívá. Redakce tvrdí: „Soudě podle informací, které máme k dispozici, a také podle hodnocení expertů, jež jsme text nechali posoudit, se ve vzniku podobných návrhů opravdu mohl angažovat pan Malofejev, velký entuziasta připojení Krymu a tzv. Novoruska k Ruské federaci.“

Rovnou dodejme, že Malofejevova tisková služba něco takového rázně odmítla a už po anonci dalšího opozičního ruského média na tento materiál, rádia Echo Moskvy, prohlásila, že pan Malofejev bude noviny žalovat.

Oč ale v materiálu jde – ať už je jeho původ jakýkoli?

Zajímavý je už tím, že v úvodních fázích ukrajinské politické krize, tedy ještě před útěkem Janukovyče z Ukrajiny a přechodu moci do rukou tzv. banderovské junty se v něm podrobně a krok za krokem popisuje zdůvodnění, ale také politická a propagandistická logistika zásahu Ruska do ukrajinských záležitostí, konkrétně odtržení Krymu a východní Ukrajiny od zbytku země. Tyto kroky se pak s malými korekcemi opravdu odehrály. Letmo zmiňme alespoň některé z nich. Citujeme:

Zaprvé: Při hodnocení politické situace na Ukrajině musíme vycházet z předpokladu, že prezident Janukovyč a jeho „rodina“ zbankrotovali a bleskurychle ztrácejí kontrolu nad děním v zemi.

Zadruhé: Ruská politika vůči Ukrajině musí konečně začít být pragmatická.

Všechno v tomto kusém komentáři vyjmenovat nemůžeme, ale třeba začtvrté: Je zřejmé, že pokud Rusko vezme na svá bedra podporu Krymu a několika dalších východoukrajinských teritorií, bude nuceno vzít na sebe velmi zatěžující rozpočtové náklady.

A ještě alespoň za páté: Aby se „proruský proces“ na Krymu a v dalších východních oblastech rozběhl, bude třeba zavčasu inspirovat události, které by tomuto procesu propůjčily politickou legitimitu a morální ospravedlnění.

Celý skandál je teprve na začátku, ale bude zajímavé sledovat, co za ním je a co se z něj nakonec vyvine. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…