Lída Rakušanová: Unie coby hromosvod

13.06.2014 11:40 | Zprávy

Chudák unie! Už za to zase může. Za co? No přece za zdražení cigaret. Ať už k němu dojde letos nebo napřesrok, je to proto, že ČR nesplňuje „minimální limit 90 eur za tisíc cigaret“, který prý „stanovila Evropská unie“. A teď ještě ke všemu hrozí citelnou pokutou.

Lída Rakušanová: Unie coby hromosvod
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Tak to aspoň interpretují média a na sociálních sítích a v hospodách to vře: co si to ti byrokrati v Bruselu zas vymysleli za šikanu!  

Ano, vypadá to tak. Ovšem jen proto, že média bezmyšlenkovitě opakují, co zazní v parlamentu. Ve skutečnosti si totiž byrokrati v Bruselu vymýšlejí pouze to, jak převést do konkrétní podoby cíle, které jim určí Evropská rada, ve které sedí šéfové vlád jednotlivých členských zemí, popřípadě Rada Evropy, kde zasedají jednotliví ministři národních kabinetů.   

To jsou ty jediné orgány, které určují, kam bude Evropská unie směřovat. A smlouva z Maastrichtu, proti které svého času tolik brojil bývalý český prezident, jejich pravomoci v tomto ohledu ještě rozšířila.  

Úředníci v Evropské komisi jsou tedy pouze výkonným aparátem, jehož úkolem je zhmotnit vize, na kterých se hlavy členských států dohodnou, do konkrétních směrnic a stanovit jednotlivé etapy jejich realizace. Výsledek svých snah musí pak předložit Evropské radě, která má konečné slovo.  

Pokud má připomínky nebo chce pro některé státy výjimky, což se stává skoro vždycky, musí je úředníci do návrhu zapracovat. Teprve když šéfové vlád návrh úřednického aparátu schválí, a to včetně konkrétních lhůt, limitů a pokut, může komise poslat směrnici do legislativního procesu. Jinými slovy, bez souhlasu národních vlád nespadne v Bruselu lístek ze stromu.  

Že to v České republice vláda zatlouká, nepřekvapuje. Chová se totiž tak trochu jako svého času dílenští mistři ve Škodovce: když česká automobilka přešla pod Volkswagen, rozhodlo vedení, že se v provozech musejí používat ochranné pomůcky. Dělníci na to nebyli zvyklí a reptali. Na což jejich čeští nadřízení, místo aby přiznali svůj podíl na tomto rozhodnutí a vysvětlili jeho smysl, jen krčili rameny: to víte, to jsou ti Němci…  

Podobně slouží dnes českým politiků Evropská unie. Jako hromosvod, na který se dá svést všechno možné. A veřejnost jim to polyká i s navijákem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , Rakušanová

autor: rozhlas.cz

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…