Lubomír Kvapil: Co mají společného Pussy Riot a František Ringo Čech? Zatím nic, ale to se prý brzy může změnit

28.02.2016 16:34

V některých směrech se lidstvo ve svém vývoji zastavilo. Vlastenci nebo chceteli národovci, neměli nikdy na růžích ustláno, ale jak je s lidmi, co jdou nějakým způsobem proti proudu nakládáno dnes, to odporuje zdravému rozumu.

Lubomír Kvapil: Co mají společného Pussy Riot a František Ringo Čech? Zatím nic, ale to se prý brzy může změnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: F.R.Čech
reklama

Kreativní disident F. R. Čech?

Pussy Riot obdržely cenu Václava Havla za kreativní disent. Fotky ze supermarketu s chlazeným kuřetem a z hromadné soulože zná už každý. Nyní se o stejnou cenu přihlásil i malíř Ringo.

Namaloval totiž obraz, který je také kreativní a provokativní. Jen tedy neupozorňuje na ohrožení lidských práv v Rusku, ale na ohrožení lidských práv německých dívek.

A proč má tedy Ringo plné právo získat tuto cenu?

Zde definice Ceny Václava Havla za kreativní disent: Má být oslavou těch, kteří s odvahou a vynalézavostí usilují o život v pravdě, a demaskují tak lživost diktátorských režimů.

Toto tvrzení pan Čech splňuje, protože odvahu má, o život v pravdě usiluje a vynalézavě také. Co se týká diktátorského režimu, tak pokud se cítí on a nejenom on, že žijeme pod diktátem Bruselu, pak je to jeho názor, na který má plné právo, stejně, jako mají stejné právo Pussy Riot se domnívat, že v Rusku je diktatura.

A definice disidenta? Je to v politickém slova smyslu člověk odlišně smýšlející, odmítající oficiálně proklamované názory, aktivní odpůrce establishmentu (zpravidla nenásilnou formou).

Tato podmínka je také splněna, protože názory Ringa Čecha se opravdu neshodují s názory velkých médií a že je odpůrcem současných vládnoucích struktur, je nad slunce jasné.

Rozhovor s Tvarůžkovou a podpora Kchárla

Jen tedy na rozdíl od Pussy Riot nebyl uvězněn, protože se ve své zemi nedopustil, v rámci trestného zákoníku, svým malováním výtržnictví, či jiného přestupku. A také nemaluje své obrazy v kukle, má totiž větší hlavu.

Proto by bylo dobré, kdyby se jeho tvorbě věnovala i nadace Human Rights Foundation a ocenila ho stejnou cenou, jako ony ruské zpěvačky. Stejně tak, by se mohla rozjet k jeho domovu i demokraticky smýšlející novinářka z ČT Zuzana Tvarůžková a dát mu mediální prostor v exkluzivním rozhovoru, aby mohl pohovořit o své tvorbě a vysvětlit, proč ho jeho zaslepení odpůrci nechápou.

A Karel Schwarzenberg by mohl Ringovi napsat podpůrný vzkaz na zeď Johna Lennona o jeho odvaze. A proč? Protože dříve vzkazy na této zdi komunisté přemalovávali, stejně jako se nyní slovně přemalovávají negativní vzkazy o Evropské unii či organizaci NATO.

Když nyní vyslovíte jakoukoliv pochybnost o významu těchto organizací, jste označen za rasistu či užitečného idiota ruské propagandy. A vůbec vám nepomůže, když budete třeba černoch a k tomu pět let vězněný v ruském žaláři.

A z tohoto důvodu si Ringo Cenu Václava Havla zaslouží. A o to více, že jindy tak hlasité Pussy Riot, v této době k otázce uprchlíků a lidských práv žen, najednou záhadně mlčí.

Vyšlo na eportal.parlamentnilisty.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eman Pluhař: Mr. Bean a kancléřka

9:20 Eman Pluhař: Mr. Bean a kancléřka

Půldruhého roku před koncem čtvrtého volebního období už kritika kancléřky není tak nečekaná, ikdyž …