Lubomír Man: Miluj létat! Miluj zabíjet!

01.11.2020 7:33

V pátek běžel na ČT 2 od 13:50 britský dokumentární cyklus o současném a budoucím vojenském letectví, nazvaný KŘÍDLA VÁLKY: LETADLA PRO 21. STOLETÍ.

Lubomír Man: Miluj létat! Miluj zabíjet!
Foto: Archiv Lubomíra Mana
Popisek: Lubomír Man
reklama

Američtí letečtí konstruktéři a piloti v něm předváděli nejmodernější letadla vzdušných sil USA, určená pro budoucí válečné střety, a všichni vespolek si až s nepříčetnou pýchou pochvalovali ničivou sílu těchto strojů. Uváděli, jaká obrovská množství pum tato letadla unesou, jak byla úspěšná už ve válečných akcích v Iráku, jak velké plochy dokáží očistit od veškerých známek života v průběhu několika sekund, jak dokáží ničit i míle vzdálené cíle, jak jsou rychlá, obratná a pro nepřítele nezjistitelná atd.

Anketa

Zaslouží si herec Josef Dvořák státní vyznamenání?

88%
12%
hlasovalo: 17827 lidí

Kamera při tomto výkladu po pojednávaných strojích švenkovala, při čemž jsem si všiml, že na štíhlém trupu jednoho z nich je velkými a výraznými písmeny vyražen tento text: LOVE TO FLY! LOVE TO KILL¨! Čili: Miluj létat! Miluj zabíjet!

Téměř to se mnou trhlo. To snad není možné! Vyzývat takto otevřeně lidi k zabíjení jiných lidí, to snad neprovozovali ani ti nejzlotřilejší nacističtí hrdlořezi. To takto, tímto textem už ozdobeno, vyjelo to letadlo z tovární linky, anebo si jej na trup letadla namalovali až krvežízniví letci, kteří s tím letadlem létají?

Odpověď přišla vzápětí. Kamera putovala po šedém trupu jiného letadla a ta výzva k zabíjení zde byla znovu. A přesné tatáž a stejně barevně vyvedená, jako v případu prvním: Love to fly! Love to kill“ posazené do profesionálně vyvedené malby, zobrazující hlavu jakési dravé šelmy, snad jaguára.

Takže tovární výroba, bez debaty – jasný důkaz. A čeho to vlastně?

To už nechám na posouzení laskavého čtenáře.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Fischer: Okres sem, okres tam

13:27 Oldřich Fischer: Okres sem, okres tam

Dnes, v těchto těžkých infekčních dobách, je utlumování pohybu obyvatelstva až na okres, nebo snad o…