Lubomír Man: Rusové zabít Litviněnka nemohli

22. 1. 2016 16:30

A proč ne? Z jednoduchého důvodu. Nejsou totiž na hlavu padlí. Litviněnko, jak známo, Rusko zradil a všechny své informace o Rusku, které mohly Brity a Západ zajímat, vyklopil svým novým chlebodárcům hned poté, co svoji zradu dokonal a v Británii se usadil. V tu chvíli byl Litviněnko pro Rusy odbytá – i když nepříjemně odbytá – kapitola, se kterou se ovšem už nedalo nic dělat a nedalo se také na ní už nic spravit.

Lubomír Man: Rusové zabít Litviněnka nemohli
Foto: Archiv Lubomíra Mana
Popisek: Lubomír Man

Předpokládat, že Rusové (v čele s Putinem samozřejmě), se v této – pro ně de facto už uzavřené situaci – roztřásli hněvem, přísahali Litviněnkovi pomstu a poslali do Británie dva své emisary s vražedným poloniem v kufříku, kteří jej pak rozpustili v Litviněnkově čaji, je historka tak absurdní, že jí mohla uvěřit snad jedině mluvčí britského premiéra (přenášeno přímo ČT), či  náš diplomat Votápek. Nikdy však střízlivě uvažující člověk.

Cožpak by si tihle v skrytu jednající nejvyšší představitelé Ruska nedokázali spočítat, že když budou opravdu jednat, jak je jim nyní na Západě připisováno, tak západní politici i jejich prostituující se média půjdou při posuzování téhle aféry tou nejprimitivnější a pro ně též nejvýhodnější cestou a předloží světu celou aféru co nejefektivněji: Litviněnko Rusko zradil a Rusové se mu za to pomstili tím, že ho otrávili.

Jistě, historka o ukojení zrady vraždou zrádce by možná obstála v akčním filmu o gangsterech v Chicagu, ale co pohledává ve světě nejvyšší mezinárodní politiky, v níž se úzkostlivě dbá na to, neudělat jediný chybný krok, protože světová veřejnost právě tohle co nejbedlivěji sleduje, posuzuje a hodnotí? Potřísnit si ruce vraždou se politicky rovná sebevraždě.

Bráno z tohoto hlediska, při uplatnění logiky i při zodpovědění otázky Cui bono, čili komu to slouží, můžeme jakoukoli vinu Ruska na Litviněnkově smrti vyloučit.

Ale pozor! Vraťme se ke Cui bono a posuďme, komu Litviněnkova vražda skutečně posloužila. Přiberme si k tomu i dnešní bombastické vystoupení mluvčí britského premiéra, která naplněná vírou, že lidé na Západě jsou svými médií už natolik zpitomělí a proto neschopní položit si ani jednu z uvedených otázek, si s plným zápalem i chutí dovolila obvinit z vraždy Litviněnka přímo ruského prezidenta. Rovnalo se to tomu, jako když čert v tom okamžiku vystrčil ne růžky, ale rohy. A jaká ostuda pro český fištrón, když náš bývalý diplomat Votápek její verzi na ČT poslušně a bezduše zopakoval.

Ještě jednou se ptejme: Cui bono? A odpověď k nám přijde sama.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marian Dancso - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…