Varšava je dnes téměř dvoumilionovým, s předměstími dokonce třímilionovým městem, v jehož centru vyrostlo za poslední desetiletí mrakodrapové city, jediné svého druhu ve střední Evropě. Je to město, které má málo společného jak s předválečnou Varšavou, tak s Varšavou v dobách socialismu, kdy to bylo šedivé, smutné a nehezké město.
Dnes sice není Varšava stále krásná, ale je zajímavá a přitažlivá. Krásná je z Varšavy „staruwka“, po válce doslova znovupostaveného Starého města, které dnes patří k vůbec nejzdařilejším rekonstrukcím podobného druhu na světě a právem je na seznamu světového dědictví Unesco.
Z předválečné Varšavy se dočkala zmrtvýchvstání ještě dlouhá, krásná ulice Nowy Swiat, nezmizely ani tiché parky v Lazienkách, zámek Wilanow a pár dalších nejcennějších budov. Ale Varšava, jak ji je možné vidět na fotografiích z dob mezi první a druhou světovou válkou téměř není.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČRo , druhá světová válka , Palata , Polsko
autor: rozhlas.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.