I přesto, že radikální islamisté kontrolují severozápad země, Obama stále trvá na tom, že bojové jednotky do Iráku nepošle. Republikáni v Kongresu sice nejdou proti jeho rozhodnutí jako semknutá síla, přesto někteří z nich prezidentovo vyčkávání ostře kritizují.
Pokud se ovšem republikáni dočkají amerického zásahu, bude to spíše dáno závažností situace než jejich nátlakem. Obama se sice snaží dostát svým předvolebním slibům a nepouštět se do žádného iráckého dobrodružství na pokračování, ale pořád neztratil smysl pro realitu.
Nad Bagdádem přelétávají ozbrojené bezpilotní letouny a ministr obrany Chuck Hagel vyslal do Perského zálivu letadlovou loď USS George H.W. Bush. Prezident si uvědomuje, že bez zásahu není šance na stabilizaci válečných bojů, které zachvátily podstatnou část Blízkého a Středního východu a jen se, jak je jeho zvykem ujišťuje, že neexistuje alternativa. A právě z toho mají republikáni obavy a připomínají, že podobně Bílý dům přešlapoval před branami syrského konfliktu. No a neschopnost reagovat na nárůst tamního extremismu podle nich vedla k otevření možnosti pro vznik Islámského státu v Sýrii a Levantě (ISIL).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
USA , Irák , Priknerová
autor: rozhlas.cz
Veřejná doprava
Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…