Jedním z nejvýznamnějších politických filosofů všech dob byl anglický myslitel, ekonom a politik John Stuart Mill. V souvislosti s rozhodnutím Poslanecké sněmovny o nevydání kolegyně Karly Maříkové k trestnímu stíhání za vyslovený názor (jak hlasovali jednotliví poslanci, lze najít ZDE – jeden poslanec oznámil chybu hlasování) si připomeňme některé myšlenky z díla O svobodě. Tato Millova kniha je jedním ze základních myšlenkových pilířů konceptu svobodné a demokratické společnosti.
Když se zrnko pravdy zakutálí
V kapitole O svobodě smyšlení a diskuse Mill zastává stanovisko, že člověk ve skutečně svobodné společnosti by měl mít právo vyjádřit jakýkoliv názor. Každému takovému názoru by pak měl být dán prostor na rovnou diskusi. Mill tuto myšlenku obhajuje následujícími třemi argumenty:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
sněmovna , SPD , Šafránková , Maříková
autor: PV
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo
Kdo a proč chce zničit léta fungující zařízení pro děti s autismem a jakou roli v tom hrají neuspoko…