Lukáš Jelínek: Anketa Ropák varuje

13.05.2012 19:34

Zpráva o udělení titulu Ropák za rok 2011 proběhla sdělovacími prostředky rychle a nevzrušeně. Vítězství Jana Stráského, ředitele Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, nikoho nepřekvapilo. Připadlo mu také ocenění Zelená perla za cynický výrok: „Zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami.“

Lukáš Jelínek: Anketa Ropák varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šumavská výzva

Přesto bychom si měli uvědomit několik širších souvislostí, na něž ankety Ropák a Zlatá perla, pořádané sdružením Děti Země mezi více než stovkou veřejně činných osob, například sociologů, ekologů, filozofů, politologů, přírodovědců, novinářů či umělců, poukazují.  

Rok od roku mezi nominovanými přibývá těch, co by měli dbát o přípravu či hájení zákonů a o maximálně kvalitní život českých občanů. Jde o vysoké představitele státní správy a samosprávy, o ministry, poslance, zastupitele a další politiky. Místo svého poslání ale často koukají, kde nechal tesař díru ve prospěch různých privátních zájmů, nebo náš životní standard rovnou snižují. Co si třeba myslet o hlavním hygienikovi, který pracuje na zvyšování hlukových limitů? Nebo o regionálních politicích nasazujících kůži za spalovny odpadu? Či o poslancích osvobozujících průmyslové podniky od poplatků za znečišťování ovzduší? Případně o úřednících, kteří upravují dokumentaci týkající se tu rychlostních silnic, tu vodních jezů ve prospěch soukromých investorů?  

Mezi nominacemi stále víc prostoru získávají politici a úředníci z krajů a obcí. Svědčí to zejména o tom, že největší zvěrstva proti přírodě bývají páchána na lokální úrovni, mimo zájem pražských investigativců a centrálních médií. Letos se mezi dvanácti uchazeči o titul Ropáka ocitli hned čtyři hejtmani a jeden primátor.  

Stalo se již tradicí, že v nejužším výběru spolu zápolí ministři průmyslu a životního prostředí. Ti, co dýchají za průmysl, za deset let ankety získali čtyři prvenství, ti, co by měli dýchat za přírodu, dvě, nominace ale bývají docela vyrovnané. Aby toho nebylo málo, letos se mezi adepty hned ocitl i stínový ministr životního prostředí. Tak moc jde doba kupředu…  

Ne za každým faulem proti životnímu přitom stojí zlý úmysl nebo síla peněz. Mnohdy jen přihlížíme neprofesionalitě nebo lidské hlouposti.  

Nelze v této souvislosti pominout výroky, které se ucházely o Zelenou perlu 2011. Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová například přirovnala boj proti kůrovci k boji s komunismem, čímž nezamýšleně oprášila vzpomínku na to, že pro komunisty v padesátých letech byl boj s mandelinkou bramborovou, které se přezdívalo „americký brouk“, i bojem s antikomunisty. Senátor Jaroslav Kubera zase zaměňuje zahrádkáře za ochránce přírody.  

Jako poetická duše se prezentoval náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák, když prohlásil: „Já tvrdím, že spalovna bude fungovat dokonce jako čistička vzduchu. Nad komínem uvidíte jen obláček páry.“ Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej zase poskytl originální školení z oblasti botaniky. Nechal se slyšet, že „největší problém s ovzduším je v době inverze, to je v zimním období, a to na stromě není ani lístek. Ten význam zeleně je v podstatě nulový.“ Tento úlet pana náměstka v mých očích trumfl pouze jeho kolega z hlavního města, náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček. Ten zafilozofoval takto: „V centru zeleň chybí, takže jakýkoliv úbytek zeleně uvnitř města je absolutně nepřípustný. Na druhou stranu, pokud je někde něco jako les a nic se tam neděje, tak je otázka, jestli se to má nazývat zelení a jestli tam má být stopka pro nové stavby.“  

Tolik Tomáš Hudeček a ukázka několika proslovů, které mohou jednoho pobavit, druhého vyděsit. Sám v nich spatřuji odraz plytkosti, bezobsažnosti a amatérskosti tuzemské politiky. Ta evidentně selhává nejen na úrovni centrální, ale i regionální a komunální. Obzvlášť varovné je, že osoby, kterým dáváme u voleb svoji důvěru, nakonec mnohdy slouží jako prodloužené ruce či hlásné trouby všemožných lobbistů a byznysmenů.  

Spousta práce tak leží před lokálními médii a občanskými iniciativami, zejména však před těmi, co nominují politiky na přední místa kandidátních listin či úředníky na zodpovědné posty. Je nejvyšší čas, aby mezi stěžejní kritéria proniklo jednak vzdělání, jednak věrohodnost, poctivost, zkrátka dobrá pověst uchazečů. Nebude-li tomu tak, můžeme z každoročních nominací Ropáků a zelených perel odtušit, že naši planetu definitivně „vybydlíme“ co nevidět…

Publikováno se souhlasem autora.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

MUDr. Ladislav Václavec byl položen dotaz

Zdraví máme jen jedno

Pane senátore, hlasoval jste pro senátní novelu zaměstnávání zahraničních zubařů u nás. Tito studenti medicíny, možná lékaři mají pracovat pod dohledem českého l=kaře, který asi podle vás nemá co na práci a tak bude dohlížet. Bez řádně ukončené zkoušky z českého jazyka a slevovat z náročnosti aproba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David Rath: Kámen mudrců, euro a koruna

15:49 David Rath: Kámen mudrců, euro a koruna

Císař Rudolf II. proslul svojí snahou získat kámen mudrců, který dokáže sprosté olovo změnit na ušle…