Lukáš Jelínek: Miloš Zeman – neřízená střela v zahraniční politice

06.10.2014 21:16 | Zprávy

Korigovat Miloše Zemana bylo vždy obtížné. Jde o autonomního politika s vlastní hlavou. Říká si a dělá, co chce. Penězi se ovlivňovat nenechá. Někdy má ale tendenci naivně věřit svému nejbližšímu okolí.

Lukáš Jelínek: Miloš Zeman – neřízená střela v zahraniční politice
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident se starostou Bystřice pod Hostýnem Zdeňkem Pánkem

Nejhůře na to doplatil v tzv. bamberské aféře v druhé půlce 90. let, kdy byl ochoten vyjednávat o finanční podpoře své strany a kompru na soupeře výměnou za vliv ve strukturách státu. Naletěl podvodníkům a později toho litoval.

Potíž nastává, když naivní či tvrdohlavý politik vstupuje na tenký led zahraniční politiky. O Miloši Zemanovi víme, že se pokládá za bytostného Evropana. Vztyčení vlajky Evropské unie na Hradě krátce po jeho zvolení prezidentem bylo výmluvné gesto.

Jako častý host na recepcích pořádaných ruskou ambasádou také naznačuje, že nepatří k těm, co by mezi Evropou a Ruskem chtěli stavět vysokou zeď.

Velmi blízko má Zeman k vládcům v postsovětských republikách asijské oblasti. Zpravidla se jedná o autoritářské vládce. Raději ani neodhadovat, co na nich může obdivovat. Sám říká, že jej tento geopolitický prostor inspiruje jako místo možných zajímavých obchodů.

Ekonomická diplomacie je Zemanovou libůstkou. Faktem je, že v minulosti byla podceňovaná a nyní pomáhá ve stavění české ekonomiky na nohy. Otázkou ale je, co všechno stát hlásící se k jistému standardu lidských práv je ještě ochotný u svých partnerů akceptovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Jelínek , prezident , Zeman

autor: Český rozhlas

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.