Lukáš Kovanda: Babiš může slavit. Opatření vlády podporující výběr daní zabírají

03.07.2017 21:25

Červnové kladné saldo státního rozpočtu, 4,6 miliardy korun, se může zdát nízké v porovnání s červnovým výsledkem let 2015, a zejména 2016, kdy byl v obou případech vykázán dvouciferný přebytek. Z delší časové perspektivy, v období od roku 2005, se však stále jedná o čtvrtý nejlepší červnový výsledek plnění státního rozpočtu (lepší byl pouze v letech 2006, 2015 a 2016).

Lukáš Kovanda: Babiš může slavit. Opatření vlády podporující výběr daní zabírají
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Pokles přebytku v porovnání s předchozími dvěma lety má na svědomí praktické ukončení dočerpávání prostředků z rozpočtu EU vyčleněných v programovém období 2007 až 2013. V současnosti se čerpání týká v zásadě už jen prostředků vyčleněných v rámci běžícího programového období, 2014 až 2020. Ministerstvu financí hraje do karet ekonomický růst a s ním spojený růst daňového výběru. Pozitivně se ale projevují též vlastní opatření na podporu daňového výběru, zejména kontrolní hlášení, ale částečně také EET. Rekordní meziroční nárůst inkasa DPH nelze vysvětlit pouze obecným růstem ekonomické aktivity, což je v červnovém plnění dobře patrné i ze srovnání meziročního nárůstu inkasa DPH s meziročním růstem objemu inkasa dalších druhů daní. Zatímco vláda zefektivnila svoji činnost na příjmové straně rozpočtu, na straně výdajové je stále patrná neefektivita, spočívající v příliš nízkém objemu investičních výdajů. Ten je pouze zhruba poloviční v porovnání se situací koncem června loňského roku, již tak investičně slabého, a představuje tudíž nevyužitou příležitost středně- a dlouhodobého rozvoje české ekonomiky.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kdo a co straší Fendrychovi ve věži?

16:18 Jiří Paroubek: Kdo a co straší Fendrychovi ve věži?

Zdá se, že přátel pravdy a lásky z pražské kavárny se zmocnila hysterie. Při pomyšlení, že by snad T…