Lukáš Kovanda: Čeští řidiči budou mít levné Vánoce. Ceny ropy dále padají, čeká se na Vídeň

29.11.2018 9:58

Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém poklesu. Benzín zlevnil o 24 haléřů na litr na 33,17 koruny za litr a je nejlevnější od začátku července. Cena nafty se snížila o šestnáct haléřů na litr na 33,51 koruny za litr.

Lukáš Kovanda: Čeští řidiči budou mít levné Vánoce. Ceny ropy dále padají, čeká se na Vídeň
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Nafta dále zlevňuje citelně pomaleji než benzín. To je dáno probíhající topnou sezónu a souvisejícím růstem poptávky po topné naftě a také zdražováním petrolejové frakce, která se do nafty přidává za účelem dosažení předepsané kvality. Cenový rozdíl mezi naftou a benzínem se zvýšil na 34 haléřů, což je nejvíce od února 2015.

Důvodem zlevňování pohonných hmot je pád cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent poklesla pod úroveň šedesáti dolarů za barel. Prodává se tak o nějakých 27 dolarů na barel levněji než ještě počátkem minulého měsíce. Jde o nejstrmější pokles cen ropy od roku 2014.

Poměrně nízké ceny ropy budou realitou nejméně do příštího týdne, kdy se ve Vídni schází zástupci členských zemí kartelu OPEC a dalších klíčových těžařů v čele s Ruskem. Trh sice doufá v to, že se ve Vídni dojedná omezení těžby, avšak toto doufání není natolik silné, aby přimělo cenu ropy k růstu. Podle některých expertních odhadů existuje až zhruba 33procentní pravděpodobnost, že se ve Vídni snížení těžby nedojedná. To by cenu ropy seslalo dále dolů. Aktéry vídeňského rokování může k takovému kroku vést snaha udržet či navýšit tržní podíl.

Každopádně pokles cen pohonných hmot v ČR bude dále pokračovat i v příštím týdnu a po většinu prosince. Příští týden zlevní benzín o zhruba dvacet haléřů na litr, kdežto cena nafty se sníží o přibližně patnáct haléřů na litr.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…