Lukáš Kovanda: „Hypotéka na celý život“ je dalším příznakem neutěšeného stavu na trhu s bydlením

18.11.2019 10:32 | Zprávy

Komentář k dnešní zprávě Hospodářských novin o praxi některých českých bank, které zavedly takzvanou hypotéku na celý život

Lukáš Kovanda: „Hypotéka na celý život“ je dalším příznakem neutěšeného stavu na trhu s bydlením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

V Česku se rozjíždí takzvané „hypotéky na celý život“, informují dnešní Hospodářské noviny. Několik tuzemských bank totiž nabízí hypotéku, kterou lze splácet až 40 let, v některých případech dokonce do 75 let věku. Banky se takto snaží vyjít vstříc mladším lidem, do 35 let věku, kteří rozložením doby splácení právě na čtyřicet let snižují výši měsíční splátky. Banky tak postupují v rozporu s doporučením České národní banky, která půjčování na více než standardních třicet let považuje za rizikové.

„Hypotéka na celý život“ je dalším příznakem neutěšeného stavu na trhu s bydlením v ČR. Potvrzují jej i dnešní čísla ČSÚ k dynamice cen v oblasti produkce. Poměrně vysokou dynamiku si navzdory obecnějšímu poklesu nadále udržují ceny stavebních prací a ceny tržních služeb, zejména těch v oblasti pronájmu. Oboje souvisí s boomem nemovitostního trhu, na němž ceny, včetně právě pronájmů, stoupají často až dramatickým způsobem kvůli omezené nabídce bydlení. Na něj developeři a stavební firmy reagují nárůstem v počtu nově zahájených bytů, jenž jen nejvyšší za posledních deset let. Ruku v ruce s tím rostou právě ceny stavebních prací, které meziročně zdražují takřka o pět procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla