Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty jsou kvůli koronaviru nejlevnější za skoro rok

20. 2. 2020 21:00

Komentář k vývoji cen pohonných hmot v ČR a k výhledu jejich dalšího vývoje, zejména ve světle šířící se nákazy koronavirem. Vycházím z údajů CCS.

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty jsou kvůli koronaviru nejlevnější za skoro rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování. Benzín zlevnil o 18 haléřů na litr, nafta o 23, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 31,86 koruny za litr, zatímco nafta za 31,46 koruny za litr. Benzín je tak nejlevnější od loňského dubna, nafta dokonce od loňského března.

V příštím týdnu pohonné hmoty ještě zlevní, ale opět o něco slabším tempem, v rozsahu od pěti do deseti haléřů na litr. Důvodem je to, že cena ropy na světovém trhu se již před více než týdnem přestala propadat. Za poslední týden pak ropa typu Brent zdražila o zhruba 6,5 procenta. Barel Brentu zdražil během února z 53 na nynějších více než 59 dolarů.

Propad ropy ustal, neboť opadla obava trhů, že koronavirová nákaza může být letošní „černou labutí“, tedy událostí s významným celosvětovým neblahým dopadem. V tuto chvíli převládá přesvědčení, že nákaza je zejména „čínským problémem“ a jakkoli tamní ekonomiku zpomalí a zprostředkovaně tak i ekonomiky jiné, nezpůsobí závažný globální ekonomický útlum.

Nervozita trhů však neopadla úplně, o čemž svědčí třeba to, že zlato se nyní prodává za nejvyšší korunovou cenu v dějinách. Vůči dolaru je blízko sedmiletého maxima. Koruna vůči dolaru od poloviny ledna oslabila zhruba o 60 haléřů, tedy o 2,7 procenta. Oslabování koruny urychluje příchod okamžiku, kdy se zlevňování pohonných hmot v ČR zastaví. Vytváří totiž tlak na zdražování korunové ceny barelu ropy, takže tlumí dopad popsaného zlevňování ropy předchozích týdnů na cenu pohonných hmot v ČR.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Januška: Zákonodárci a koronavirus

15:57 Karel Januška: Zákonodárci a koronavirus

Navzdor nařízení premiéra o přísné karanténě se domnívám, že by se měl sejít Parlament. Víc než koro…