Lukáš Kovanda: Pražané pláčou, mzdy jim jako jediným v zemi rostou pomaleji než inflace

5. 6. 2020 20:13

Z regionálního pohledu na vývoj mezd v letošním prvním čtvrtletí plyne, že nejméně mzdy rostly Pražanům, a sice meziročně jen o 3,1 procenta v nominálním vyjádření.

Lukáš Kovanda: Pražané pláčou, mzdy jim jako jediným v zemi rostou pomaleji než inflace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Vzhledem ke spotřebitelské inflaci čítající 3,6 procenta to znamená, že kupní síla Pražanů poklesla. Jinými slovy, růst mezd nebyl v uplynulém roce v metropoli takový, aby pokryl inflaci.

Pražanům může spravit chuť alespoň to, že i když mají o něco nižší kupní sílu než před rokem, stále berou suverénně nejvyšší průměrnou mzdu v ČR, čítající nyní 42 760 korun.

Nejméně pak průměrně berou zaměstnanci na Karlovarsku. Je to jediný kraj, kde je průměrná mzda stále ještě pod úrovni 30 tisíc korun. Letos v prvním čtvrtletí dosahovala jen 29 687 korun. Reálná úroveň výdělků obyvatel tohoto kraje je však lepší, neboť řada jeho obyvatel dojíždí za prací do Německa jako takzvaní pendleři. Nicméně právě pendleři byli citelně zasaženi koronavirovou krizí a uzavřením hranic. Řada z nich se tak nahlásila na úřadu práce, takže míra nezaměstnanosti na Karlovarsku, Sokolovsku či Chebsku aktuálně roste rychleji než v jiných částech republiky.

Omezením pendlerské pracovní činnosti se dále zhoršuje celková sociální situace Karlovarského kraje, která již tak je jedna z nejhorších v rámci celé České republiky. 

Nejvýrazněji, nominálně o šest procent, rostly v prvním čtvrtletí mzdy zaměstnancům v Jihočeském kraji. Jejich kupní síla tak vzrostla o 2,4 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Ještěže má Blatný to ministrování jako koníčka a neplatíme ho z našich daní

13:15 Miroslav Macek: Ještěže má Blatný to ministrování jako koníčka a neplatíme ho z našich daní

Pondělní glosy Miroslava Macka