Lukáš Kovanda: Průmysl ztrácel v červenci na síle nejen kvůli dovoleným

6. 9. 2017 12:49

Průmyslovou výrobu během prázdninových měsíců tradičně poznamenávají celozávodní dovolené. Takřka desetinový meziměsíční propad je z velké části výsledkem červencového čerpání celozávodních dovolených v podnicích, jako je Škoda Auto.

Lukáš Kovanda: Průmysl ztrácel v červenci na síle nejen kvůli dovoleným
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

K podobnému meziměsíčnímu poklesu došlo i v červenci loňského roku. Meziročně průmyslová výroba v červenci sice rostla, ale nikterak zářně. Je patrná určitá ztráta dynamiky, kterou nelze přičítat pouze prázdninové době a dovoleným. Ostatně, byla patrná už v červnu.

K důvodům této ztráty dynamiky patří první známky ochabování poptávky v automobilovém průmyslu, klíčovém tuzemském průmyslovém a vývozním segmentu, dále fakt, že se českému průmyslu za stávající situace na trhu práce nedostávají až desetitisíce vhodných pracovníků a v neposlední řadě s tím související sílící tlak na růst mezd, který společně s posilující korunou snižuje konkurenceschopnost tuzemské průmyslové výroby a exportu.

V následujících měsících budeme svědky slábnoucí dynamiky českého vývozu a navázaného průmyslu. Z národohospodářského hlediska však jejich slabší výkon bude kompenzovat obnovená investiční aktivita jak vlády, tak soukromého sektoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…