Lukáš Kovanda: Syn prince Harryho a vévodkyně Meghan „vynese“ 2,2 miliardy korun

11.05.2019 15:15

Komentář k ekonomické "výnosnosti" jednotlivých potomků britské královské rodiny. Vycházím z čísel britského Střediska maloobchodního výzkumu.

Lukáš Kovanda: Syn prince Harryho a vévodkyně Meghan „vynese“ 2,2 miliardy korun
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda
reklama

Narození královského potomka má příznivý dopad na britskou ekonomiku. Pravidelně jej vyčísluje britské Středisko maloobchodního výzkumu. Nejinak tom je i v případě v pondělí narozeného chlapečka, Archieho Harrisona, prvorozeného syna prince Harryho a vévodkyně Meghan. Šťastná událost vynese britské ekonomice podle Střediska maloobchodního výzkumu bezprostředně v přepočtu dle aktuálního kursu asi 2,2 miliardy korun. 

Uvedené sumy zahrnují objem maloobchodních výdajů, které jsou uskutečněny ve dvouměsíčním časovém pásmu kolem data narození. Výdaje se pochopitelně musí tak či onak týkat narozeného královského potomka.

Středisko odhaduje, že narození prvního potomka prince Williama a vévodkyně Kate, prince George, vyneslo v létě 2013 v přepočtu dle tehdejšího kursu 7,5 miliardy korun. Narození druhého dítěte stejného páru, dcery Charlotte, pak na jaře 2015 přineslo britské ekonomice v přepočtu dle tehdejšího kursu zhruba tři miliardy korun. Třetí potomek Williama a Kate, princ Louis, se narodil loni v dubnu a ekonomice své domoviny zajistil dodatečné 2,5 miliardy korun v přepočtu dle tehdejšího kursu.

Přepočty jsou pochopitelně ovlivněny kursovými výkyvy, které z důvodu brexitu či intervenčního režimu České národní banky byly poměrně znatelné. Těžila z nich zejména princezna Charlotta, neboť v době jejího narození, ještě před referendem o brexitu a v době umělého oslabování koruny Českou národní bankou, byla libra vůči české měně poměrně silná, což opticky navyšuje korunový výnos princeznina narození pro britskou ekonomiku.

Lidé v době narození potomků britské královské rodiny navyšují své výdaje za související suvenýry (keramické šálky, čajové hrnky, DVD disky, pamětní mince, knihy, memorabilie,…). Zrovna tak neváhají více utratit za potraviny, často tak či onak tematizující šťastnou událost (dorty, koláče, cukrovinky,…), nebo za alkohol, konzumované v rámci oslav.

Zvýšené prodeje pak dlouhodobě registrují výrobci dětského oblečení či třeba dupaček, v nichž se potomek královské rodiny objevuje na veřejnosti či před objektivem fotografů. Zde se příznivý efekt počítá na léta. Postupně se sčítá, takže nejsilnější je v případě nejstarších potomků George a Charlotty.  Podle zmíněného Střediska maloobchodního výzkum zajistil každý z nich britské ekonomice už miliardy liber, přičemž silnější příznivý efekt, kolem 120 miliard korun v přepočtu dle aktuálního kursu vykazuje kvůli svému ženskému pohlaví v tomto případě Charlotta. Georgeův dlouhodobý kumulovaný ekonomický efekt činí v české měně dle nynějšího kursu zhruba 85 miliard korun.

Žebříček královských narození dle bezprostřední ekonomické výnosnosti pro britskou ekonomiku (v miliardách korun, v přepočtu dle kursu v době narození):

1.      George (2013)              7,5
2.      Charlotte (2015)            3,0
3.      Louis (2018)                  2,5
4.      Archie (2019)                2,2

Lukáš Kovanda, Ph.D.
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jan Campbell: Poslání z hory do kotliny

7:38 Jan Campbell: Poslání z hory do kotliny

Den nezávislosti, anglicky Independence Day, je státní svátek oslavující přijetí Deklarace nezávislo…