Lukáš Kovanda: Trump asi uvalí nová cla na Peking. Strhne-li tím bouři, bude nejvíce poškozená paradoxně Moskva

07.09.2018 8:29

Skončilo „připomínkové řízení“ pro Trumpova nová cla proti Pekingu. Zítra se může strhnout bouře.

Lukáš Kovanda: Trump asi uvalí nová cla na Peking. Strhne-li tím bouři, bude nejvíce poškozená paradoxně Moskva
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda

Americký prezident Donald Trump zřejmě už dnes zavede nová cla na čínský dovoz v objemu 200 miliard dolarů ročně. Včera totiž skončilo „připomínkové řízení“ neboli období veřejných konzultací k jeho stávajícímu návrhu na novou sadu cel.

Čína už dala najevo, že takový krok nenechá bez odezvy. Bude zřejmě reagovat velmi rychle. Trump však bude neméně razantní, protože potřebuje odvést pozornost od napjaté vnitropolitické situace, kterou podstatně přiživují jeho vlastní aféry či aféry s ním tak či onak související. 

Další kolo obchodní války, které se tedy zítra pravděpodobně roztočí, přiměje mezinárodní investory k přesunu další části peněz do bezpečných útočišť typu amerického dolaru nebo švýcarského franku. Naopak rozvíjející se trhy včetně Číny se ocitnou pod dalším výprodejním tlakem.

Akcie rozvíjejících se trhů přitom ztratily od letošního ledna už takřka 20 procent své hodnoty. Tolik od svého letošního vrcholu počátkem roku odepsal klíčový akciový ukazatel rozvíjejících se trhů, MSCI Emerging Market Index. Padají nejen akcie, ale také měny rozvíjejících se trhů. Nejvíce zasaženy jsou Turecko a Argentina. To z toho důvodu, že i když jim stejně jako jiným rozvíjejícím se trhům přitěžuje zpřísňování měnové politiky americké centrální banky a celosvětová atmosféra strachu z obchodních válek, činily nebo činí ještě navíc vážné chyby ve vlastní hospodářské politice.

Pokud by ale hrozící krize rozvíjejících se trhů získala proporce řecké dluhové krize roku 2015, budou podle modelu Bloombergu nejvíce poškozenými ekonomikami Rusko a Norsko. To proto, že by razantně klesl jejich příjem z vývozu ropy, kterou rozvíjející se trhy zhusta konzumují. Navíc tyto ekonomiky nejsou v eurozóně, takže by nemohly těžit z měnověpolitické stimulace Evropské centrální banky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

15:49 Dominik Rusinko: Spotřebitelská nálada na vzestupu

Dubnové výsledky konjukturálních průzkumu ukazují na pokračující oživení tuzemské ekonomiky. Souhrnn…