Lukáš Kovanda: Turecku hrozí finanční krize, česká koruna by kvůli ní dále a výrazně oslabila

25.07.2018 7:34

Finanční krize v Turecku je opět o něco pravděpodobnější. To není dobrá zpráva ani pro českou korunu, protože globální investoři mají tendenci házet ekonomiky ČR, Turecka a dalších zemí do jednoho pytle “rozvíjejících se ekonomik evropského civilizačního okruhu.”

Lukáš Kovanda: Turecku hrozí finanční krize, česká koruna by kvůli ní dále a výrazně oslabila
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda
reklama

Turecká centrální banka dnes šokovala trhy, když ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 17,75 procenta, místo aby ji dle očekávání zvýšila na 18,75 procenta. Investoři to považují za signál, že centrální banka stále výrazněji podléhá tlaku prezidenta Erdogana a nyní nově i jeho zetě na postu ministra financí, kteří svérazně razí pozoruhodnou a praxí neprokázanou ideu, že vysoké úrokové sazby způsobují inflaci. Erdogan si vysoké sazby ve skutečnosti nepřeje z populistických důvodů a také v obavě, že by mohly ohrozit zdárné dokončení velkých infrastrukturních projektů, jako je nové letiště v Istanbulu nebo kanál propojující Černé a Marmarské moře. Tyto rozsáhlé projekty mají i propagandistický účel, neboť demonstrují obnovenou až imperiální sílu Erdoganova “nového Turecka.”

V zemi však zároveň přetrvává nejvyšší inflace od roku 2003, shodou okolností tedy za celou dobu Erdoganova pobývání v nejvyšších ústavních funkcích země. Mezinárodní investoři se obávají, že nedostatečně vysoké úrokové sazby povedou k dalšímu slábnutí turecké liry, což následně dále zvýší již tak rapidní inflaci. Spirála hrozící pádivé inflace a odliv kapitálu z Turecka mohou dát snadno vzniknout tamní finanční krizi a souvisejícímu nevyzpytatelnému politickému otřesu. Taková situace by dále výrazně oslabila i českou korunu.

Lukáš Kovanda,
ekonom

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Fencl: Pro případ, že by už neotevřeli promítací sály aneb Vzpomínka na kino-roky 1969-1989

12:59 Ivo Fencl: Pro případ, že by už neotevřeli promítací sály aneb Vzpomínka na kino-roky 1969-1989

V raném dětství u mě hrály roli dva plzeňské biografy: kino Cestujících a kino Eden. První byl mrňav…