Lukáš Perný: Oddelilo sa zrno od pliev?

23.08.2015 16:19 | Zprávy

Situácia v Grécku sa mení každým dňom a každá nová správa výrazne ovplyvňuje budúcnosť európskej ľavice a jej autenticity, zániku alebo znovuzrodenia.

Lukáš Perný: Oddelilo sa zrno od pliev?
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Po Tsiprasovej oportunistickej zrade (ako sa vyjadril aj Martin Hekrdla pre A2larm) nádej opäť povstala spolitizovaním anti-austerity hnutia OXI a s tým súvisiacim vytvorením novej strany Ľudova jednota (Laïkí Enótita), na čele ktorej je bývalý minister pre energetiku Panagiotis Lafazanis.
Vytvorilo ju 25 radikálne ľavicových poslancov hnutia SYRIZA a osobnosti, ktoré vyslovili jasné nie vyjednávaniam s tzv. trojkou a európskou neoliberálnou hegemóniou. Za cieľ si okrem iného stanovili naplniť pôvodný program hnutia SYRIZA, vôľu demokratického rozhodnutia OXI v referende 5. júla, zastavenie privatizácie, znárodnenie strategických podnikov (a bánk), vystúpenie z eurozóny a zrušenie spolupráce s NATO. Ľavicové krídlo (ktoré predstavuje dominantnú členskú základňu) vystúpilo jasne proti pripravovaným reformám a nadviazalo na výsledky referenda OXI.

Ľudová jednota (angl. Popular unity, gr. Λα?κ? Εν?τητα, Laïkí Enótita) sa hlási k marxistom, ľavičiarom a euroskeptikom. Aj keď ľavé krídlo na základe euroskepticizmu zaraďujú k ľavicovému nacionalizmu, v skutočnosti ide o prvý krok v oslobodzovacom procese (tak ako to vyjadruje vyhlásenie Ľavej platformy Alternatíva k austerity, vydané krátko po Tsiprasovom ústupe): „Opuštěním Evropské měnové unie se Řecko nestane méně evropským, pouze se vydá jinou cestou než evropské jádro, což je možnost, která už se osvědčila v zemích, jako je Švédsko nebo Dánsko. Vystoupení z Evropské měnové unie nejenže neizoluje naši zemi, ale naopak jí umožní získat novou roli na mezinárodní scéně. Roli zakládající se na nezávislosti a důstojnosti, která se bude velmi lišit od naší současné pozice nepříliš důležitého vyvrhele společenství, jak ji pro nás připravily neoliberální politiky memorand. ... Odchod z eurozóny je za současných podmínek obtížný, ale uskutečnitelný proces, který naší zemi umožní nastoupit odlišnou cestu – v ostrém protikladu s neakceptovatelnými programy v Junckerově balíčku. Měli bychom zdůraznit, že opuštění eura není cílem samo o sobě, ale je prvním krokem v procesu společenských změn, jejichž cílem by mělo být znovunabytí národní suverenity a obnovení ekonomického rozvoje zajišťujícího společně také růst a sociální spravedlnost. Je to součást celkové strategie založené na oživení produkce, stimulace investic a znovuzavedení sociálního a právního státu.“

Dominantnú časť strany zatiaľ tvorí tzv. radikálne krídlo strany SYRIZA, členmi novej strany sú aj exminister sociálneho zabezpečenia Dimitris Stratoulis, bývalý minister národnej bezpečnosti Konstantinos Isyhos a taktiež Rachel Makri, blízka spolupracovníčka predsedníčky gréckeho parlamentu Zoe Konstantopoulou. Pripojilo sa aj prodemokratické hnutie ΕΠΑΜ, ktoré participovalo na protestoch počas finančnej krízy v roku 2008.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

15:49 Zbyněk Fiala: Rumunský festival demokracie

V neděli v Rumunsku probíhal už druhý pokus o volbu prezidenta republiky, protože zmatení voliči v p…