Marek Kyncl: Rakousko odmítlo participovat na zhoršení vztahů zemí EU s Ruskem

30.03.2018 13:11 | Zprávy

PSÁNO PRO PL: Rakousko odmítlo participovat na zhoršení vztahů zemí EU s Ruskem a namísto toho se nabídlo jako prostředník. Podle vyjádření mluvčího prezidenta RF Dmitrije Peskova, Rusko takovou inciativu pouze vítá.

Marek Kyncl: Rakousko odmítlo participovat na zhoršení vztahů zemí EU s Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova rakouského parlamentu

"V situaci, ve které se nyní s Velkou Británií nacházíme, je zapotřebí každého hlasu, který bude působit na změnu britského postoje, řekněmež, směrem k větší adekvátnosti," uvedl Dmitrij Peskov (ZDE).

Rakouská ministryně zahraničních věcí Karin Kneissl včera kategoricky odmítla, že by Rakousko mělo v úmyslu vyhošťovat ruské diplomaty a vyjadřovat tak jednotný postoj s Velkou Británií (ZDE). Podle slov rakouské ministryně se jedná o principiální pozici, na kterou nemělo vliv ani opakované naléhání velvyslance Velké Británie ve Vídni. Miniostryně uvedla, že ji v této věci britský velvyslanec navštívil poprvé již minulou středu. Nehledě na to, že byl odmítnut, svojí návštěvu v téže záležitosti opakoval ještě v sobotu a nakonec intervenoval následující pondělí, naštěstí pouze telefonicky. Rakouská ministryně vysvětlila postoj své vlády srozumitelně. Podle jejích je Vídeň městem, kde sídlí mnoho mezinárodních organizací. Tradicí rakouské vlády je pomáhat, aby se lidé setkávali, obzvláště v obtížných situacích. Takovým způsobem například Vídeň pomohla začátku dialogu mezi generálním tajemníkem UV KS SSSR Chruščovem a prezidentem USA Kennedym v roce 1961. Stanovisko ministryně Kneissl (bezpartijní) bylo podpořeno i rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem (OVP).

Pro Českou republiku by měl být rakouský přístup k mezinárodní politice přinejmenším důvodem k zamyšlení. Historicky se Rakousko může s Čechy a Moravou v mnohém srovnávat. Jednak jsou obě země zhruba stejně velké a mají velmi příbuznou kulturu. Rakušáci jsou národnostní enklávou v německém prostoru, národem, který si zachoval nejen samostatnost a kulturní jedinečnost, ale byl schopna se stát hybatelem politiky ve střední a východní Evropě. Češi jsou Slovany, kteří žijí na samé hranici mezi slovanskou a germánskou částí evropského kontinentu. S hlediska kulturní a technické vyspělosti jsme šli s Rakušáky posledních tisíc let v pelotonu. Po první světové válce jsme jako samostatný stát měli z hospodářského hlediska dokonce mnohem lepší pozici než Rakousko, protože na našem území se nacházela značná část průmyslové základny Rakousko – Uherské monarchie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

17:25 Pavel Foltán: Jááá su malýýý myslivéééčééék

„Jááá su malýýý myslivéééčééék sotvááá flintůůů nesůůů …“ Kdo by neznal tohle a další halekání nocí,…