Zátěžové testy bank jsou totiž hodně sofistikovaným a drahým postupem, jak získat hodně dat o minulosti. Zato o budoucnosti toho testy moc neříkají. Což je právě onen kámen úrazu. I banky, které v minulosti testy prošly, totiž měly následně problémy. Na druhou stranu: navzdory všem výhradám je zatraceně dobře, že testy existují. Nastavují bankám aspoň nějaké zrcadlo. A občas třeba ukáží, že banky mají o svém majetku vyšší mínění, než odpovídá realitě. Což je potom vcelku problém.
A právě ten tu teď máme.
Zátěžovými testy neprošlo neuvěřitelných 25 ze 130 bank. Naštěstí během roku si 12 z těchto 25 hříšníků svou pozici zase vylepšilo, takže dnes už má málo kapitálu „jen“ 13 bank. Jenomže 13 propadnuvších bank pořád znamená, že 10 % z bank, které byly v Evropě testovány, nemusí ustát příští krizi. A pozor – jde o 10 % jen z těch testovaných – zátěžovými testy totiž zdaleka neprošly banky všechny!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz