Důležité jsou samozřejmě i „technikálie": Schapirův předchůdce Norman Eisen, který vedl americkou ambasádu od ledna 2011, minulý týden Prahu již opustil. A Schapiro sám - vyslaný Obamou do Česka v březnu, ke své „misi" v polovině května vyslechnutý příslušným senátním výborem a minulý měsíc americkým senátem na tento post potvrzený - předá své pověřovací listiny Miloši Zemanovi na Pražském hradě v září. Jediná zpravodajská pikantnost se vlastně Schapira vůbec netýkala. Současně s výměnou stráží na velvyslanectví USA se v Praze změnil i šéf ambasády Spolkové republiky Německo: 8. srpna dosavadního velvyslance Detlefa Lingemanna nahradil Arndt Freytag von Loringhoven, bývalý viceprezident německé rozvědky...
To nejdůležitější - priority Schapirovy mise, které 15. května předestřel senátnímu zahraničnímu výboru - nikdo do češtiny zatím nepřevyprávěl, ačkoli jde o otevřený zdroj. Učiňme tak nyní (a ve stejném pořadí, v jakém to před senátory své země učinil Andrew Schapiro). Neboť platí, že „lépe pozdě než nikdy" (české přísloví).
Stropnický zase hvězdou
1. Na první místo postavil nový Američan v Praze otázky bezpečnostní, strategické a vojenské. Řekl, že „v této kritické době (sic!) je Česká republika spolehlivým a důležitým spojencem (USA) v srdci Evropy". Vysvětlil senátorům, že „Česká republika hraje roli v globálních záležitostech, která je v nepoměru k její relativně malé velikosti". Pochválil mnoho našich vojenských či monitorovacích misí od Afghánistánu přes Bosnu a Kosovo až po Sinaj a Ukrajinu (OBSE). Zdůraznil, že dohodnuté sankce proti Rusku splnilo Česko „rychle a spolehlivě". Konstatoval, že USA a ČR budou „společně řešit" situaci na Ukrajině. „Využiji každé příležitosti k potvrzení našeho pevného závazku ke vzájemné sebeobraně podle pátého článku NATO". Jinými slovy: bude-li v Evropě válka, pak žádné obavy: máme záštitu, tu severoatlantickou všeobecně a americkou zvláště. Schapiro v této souvislosti vyslovil politování, že „dnes činí český obranný rozpočet jen něco málo přes jedno procento HDP", což je „vzhledem k cílům NATO nedostatečné". - „Budu naléhat na českou vládu, aby zvýšila podíl prostředků, které věnuje na obranu," řekl Schapiro. A jmenovitě vzdal čest ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO) za jeho snahu o modernizaci a připravenost české armády k podpoře NATO. Jde o - uvedl nový ambasador - „vysoce prioritní téma".
2. Druhá priorita, evropská (a ovšem také česká) energetická bezpečnost, úzce souvisí s první, se situací na Ukrajině a - s Temelínem. Adrew Schapiro zdůraznil, že události na Ukrajině rovněž ostře ukazují, jak je nutné věnovat energetické bezpečnosti větší pozornost. Česká republika podle jeho slov dostává asi 75 procent ropy a zemního plynu z Ruska a „chápe, že předvídatelný a trvalý přístup k energii je zásadní jak pro národní bezpečnost, tak pro ekonomickou prosperitu". Zrušení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín podle Schapira znamená, že „česká vláda přehodnocuje strategii energetické bezpečnosti". Potvrdí-li se to, Schapiro (a Westinghouse Electric Company?) budou s námi „pracovat" tak, aby - kulantně řečeno - přispěli k naší „energetické bezpečnosti prostřednictvím diverzifikace energetických zdrojů a tras".

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.