Martin Ježek: Dva kalendáře, dva Nové roky

04.01.2015 19:34 | Zprávy

Srbský nový rok, Pravoslavný nový rok, Juliánský nový rok nebo Starý nový rok. Takové pojmy v pravoslavném Srbsku používají pro 14. leden. Srbská pravoslavná církev totiž patří mezi ty, které zůstávají u Juliánského kalendáře, který je o 13 dní opožděn oproti našemu.

Martin Ježek: Dva kalendáře, dva Nové roky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ohňostroj

V Rusku nebo Srbsku tak slaví Vánoce o 13 později než u nás, a Štědrý den je teprve čeká. První svátek vánoční mají 7. ledna. Silvestrovské oslavy a Nový rok samozřejmě ale nejsou svátky církevní, a tak se v Bělehradě bujaře slaví 31.12. a Nový rok je jako u nás, 1. ledna.

To ale nikomu nebrání v tom, aby se ještě jeden Silvestr vyhlásil podle Juliánského kalendáře na 13. ledna a Srbský nový rok logicky na 14. A tak primátor města Novi Sad, Miloš Vučevič, když město plánovalo oslavy Srbského nového roku, v televizi řekl, že zazpívají známé místní skupiny, které jsou symbolem Nového Sadu.

Chce tak zdůraznit příběh našeho města. Proto hudebníkům už teď děkuji, uvedl primátor. Hrát se bude i tradiční hudba z Vojvodiny, ale i z dalších částí země. Nový Sad chce uvítat i Juliánský Nový rok. Že srbská města přikládají veselí na srbský nový rok význam, je zřejmé i z toho, jak oslavy na náměstích znějí.

V hlavním městě Bělehradě tak bývají koncerty v centru města, oslavu srbského nového roku chystají všechny bary a kluby a církev připravuje ohňostroj u velkého pravoslavného chrámu svatého Sávy v Bělehradě. Na druhou stranu všichni vědí, že formální nový rok je prvního ledna a tak to i berou. Nový rok se 14. ledna navíc neslavil vždycky a nová vlna jeho oslav je dost možná spíš módou posledních let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.