Martin Schulz: Vážná porucha imunity

02.05.2012 10:33 | Zprávy

Jen aby to nezaniklo v oslavách Svátku práce, či v nesmyslných a neplodných dohadech o tom, jestli má vláda dostatečnou podporu, je třeba připomenout, že Senát dokázal před několika dny neschválit omezení tzv. „poslanecké imunity“.

Martin Schulz: Vážná porucha imunity
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu proběhla konference na téma aktivni stárnutí a mezigenerační solidarita v ČR

Jde o jeden z výrazných postkomunistických výčnělků, který v našem právním prostoru přežívá navzdory „snahám“ několika politických garnitur. Téměř okamžitě po utvoření polistopadových zákonodárných sborů bylo zrušení či omezení poslanecké imunity tématem mnoha návrhů a následných diskusí.

Prakticky vždy dospěli jak moudří (a moudré) této země, plus komentátoři odborní i laičtí k závěru, že tzv. „doživotní“ imunita je nesmysl, je nepatřičná, je nevhodná. Jde o to, že podle stávající legislativy nelze poslance či senátora trestně stíhat, pokud jej k tomuto stíhání nevydá příslušná komora parlamentu. Navíc členové parlamentu kromě této trestněprávní imunity požívají ochrany imunity přestupkové. To znamená, česky řečeno, že když například poslance či senátora odchytne dopravní policie totálně opilého za volantem, nepodléhá tato skutečnost klasickému přestupkovému řízení, nýbrž pouze disciplinárnímu řízení příslušné komory parlamentu.

Pojďme ještě dál. Historicky viděno vznikl institut poslanecké imunity v dřevních dobách tzv. „demokracie“ na ochranu příslušníků zákonodárného sboru proti panovníkovi. Tehdy (a vlastně i teď, ale všude jinde než u nás) znamenal, že zákonodárci nemohou být trestně stíháni za jednání nebo účast na rozhodování v parlamentu. V normální společnosti byl (a je) tento institut brán jako nezbytná podmínka pro demokratické zřízení. Ne však u nás, kde si pěstujeme jeho naprosto speciální verzi.

Všude na světě, včetně režimů, které se nám nemusí líbit, neexistuje ona „doživotní“ imunita, která chrání člena zákonodárného sboru navěky, na doživotí. Domyšleno do jednoduchého důsledku: i zločinec, který získá mandát člena parlamentu je u nás nadosmrti chráněn před zákonem. Jistě, pokud jej příslušná komora nevydá, ale tahle věta u nás demokracii nevybuduje…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Syruček: Sním, nebo ještě bdím?

6:10 Milan Syruček: Sním, nebo ještě bdím?

Arab, když bude číst můj letopočet, protože čte zprava doleva, se dozví, že je mi teprve 39 let. Boh…