Indexem vnímání korupce se propadáme mezi vyspělými státy až ke dnu, úspěšně soutěžíce s nejzaostalejšími zeměmi Afriky.
Jsme národ kriminálníků: zatímco u nás připadá na 100 tis. obyvatel přibližně 223 vězňů, Španělsko si vystačí se 147, Rakousko se 110 a Spolková republika Německo s pouhými 86. A co hůře: na národní ostudu si stačíme sami bez pomoci imigrantů: pouze necelých 6% mezi našimi vězni jsou cizinci, zatímco všude jinde je jejich podíl vyšší než 25%, v Rakousku dokonce 46%. V zemích na západ od naší hranice se mluví o neblahém vlivu zrušení železné opony na úroveň kriminality.
Nyní jsme se nově proslavili výbuchem otrav pijáků metanolem, jímž na denní světlo vyhřezl rozsáhlý trh s nezákonně vyrobeným alkoholem. Ze zpráv z veřejných zdrojů vyplývá, že stát dlouhodobě nečinně trpěl bezostyšné krácení daní podnikáním nezákonného hospodářského odvětví, dodávajícího na trh zdraví nebezpečné zboží. Ministr zdravotnictví i policie uklidňují veřejnost tvrzením, že náhlá vlna otrav metanolem je výsledkem náhodného přehmatu. Ale novinářka Jana Lorencová, která se proslavila soustavným mapováním podvodných obchodů s lehkými topnými oleji a také se dlouhodobě věnuje sledování nezákonné výroby alkoholických nápojů, soudí (zde), že nejde o náhodu. Připouští úmyslný trestný čin nebo dokonce akt terorismu. Celý případ připomíná aféru lehkých topných olejů: také tehdy díky netečnosti státu mohly obchody dlouhou dobu probíhat beztrestně. Jejich uznání za trestnou činnost se prosadilo až v době, kdy již byly napáchány miliardové škody.
Všechny výše zmíněné jevy kromě jiného ukazují na neúspěšnost trestní politiky státu. Právě na obchodu s pančovaným alkoholem to je zřejmé. Podle různých údajů se objemově podílí na obchodu s alkoholem 10-25 procenty. Daňové úniky jdou do miliard. Unie výrobců a dovozců lihovin a s ní někteří novináři tento úkaz zaznamenali již dávno. Jednoznačně jde o nezákonné podnikání trestněprávní povahy. Přesto až do „metanolového výbuchu“ se nestalo předmětem výrazného zájmu orgánů činných v trestním řízení. Teprve ve chvíli, kdy začali umírat lidé, policie najednou předvedla své možnosti a schopnosti v plné kráse. Nechce se věřit, že si černého trhu s alkoholem nevšimla BIS, neupozornila předsedu vlády a nepředala podněty policii. Nechce se věřit, že policie nezískala při řešení jiných věcí dostatek poznatků o černém trhu s alkoholem, aby se jím mohla zabývat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz